GüncelYazarlar

KUZU KUZU, GÖKÇEADA KUZU LİMANI SATILIYOR

2020 Yılı bütçesinin başlayan görüşmelerinde, özelleştirme hedeflerine yer verildi. Güllük, Tekirdağ, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, Taşucu Limanı ve Gökçeada Kuzu Limanı da satılmak istenen limanlardan.         

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, siyasi iktidarın yeni kaynaklar yaratabilmek için yeni satışları gündemine aldı. Diyeceksiniz ki neoliberal politikaları en acımasız bir şekilde uygulayan iktidardan başka ne bekliyorsunuz. Elde kalan kömür havzaları, HES’ler ve limanları da satmak istemesi gayet doğal.

Şimdi okurlarımıza soralım. Kuzu Limanından başlayan çift gidiş-çift geliş oto yolu Kuzu Limanı satışını daha cazip hale getirmek için mi? yapılıyor. Sessiz şehir olan Gökçeadamızın acil olan sorunu muydu ki yapılan bu yol. Elbette değil, 6 aydır yapımı durmuş olan Gökçeada Hastahanesi inşaatının biran önce bitirilip hizmete açılması adalılar için daha hayati önemdedir. Çünkü; sağlık için yapılan yatırımlar adamızda yaşayanlar için, yol yapımından çok daha önceliklidir.         

Soralım Gökçeada da yaz-kış devamlı yaşayanlara önceliğiniz yol yapımı mı? yoksa hastahane yapılması mı? Hatırlatalım, Kasım 2018 de Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Gökçeada Kuzu Limanı 36 Yıllığına işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale ilanına çıkarılmıştı. Kuzu Limanı ihalesi pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek, ihale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde de ihale teklif sahiplerinin katılımıyla açık arttırma yoluyla da sonuçlandırılabilecekti.         

Kuzu Limanı, bütün halinde işletme hakkının verilmesi yöntemiyle uzun süreyle özelleştirileceğine göre tavrımız ne olmalıdır. Acaba bu ihaleye Gökçeada Belediyesi katılmayı düşünecek midir. Katılmasının adamız ekonomisine ve istihdam yaratılmasına katkıları neler olacaktır. Önerim, Sivil Toplum örgütleri ve Gökçeada Kent Konseyi olarak geç kalmadan tartışmaya başlayalım.

Total Page Visits: 1044 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir