LAGÜNDE OTEL İNŞAATINA KARŞI YÜZLERCE DİLEKÇE

KEP (Kaz Dağları Ekolojik Platformu) ve “Ada Dayanışması” aktivistleri Gökçeada Lagününde yapılan otel amaçlı inşaata ait ruhsatın iptal edilmesi için imza toplayarak Gökçeada Belediyesine teslim etti.

İmzalanan dilekçeleri otel inşaatına karşı çıkanlar adına Reyhan ERDEM ve Bedirhan ŞEKER Gökçeada Belediyesine teslim etti.

Gökçeada Belediyesine verilen dilekçelerde talep edilenleri dilekçenin (haberin devamında) tam metninde görebilirsiniz.

“GÖKÇEADA BELEDİYE BAŞKANLIĞINA/ÇANAKKALE

          Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan koruma statüsüne sahip Gökçeada Lagününde (Tuz Gölü), Lagün koruma sahası içinde, göle sadece bir kaç yüz metre mesafedeki otel projesi, Lagün için çok ciddi bir risk oluşturmaktadır. 

          Yapılan bilimsel çalışmalarla, Gökçeada Lagününde 181 kuş türü, 184 bitki türü, 2 memeli, 2 çift yaşar, 2 sürüngen tespit edilmiştir. Ayrıca Lagün; koruma altındaki ada martılarının beslenme, yuvalama ve üreme alanıdır. Aralarında koruma altında bulunan flamingolar başta olmak üzere pelikan, yaban ördeği ve kaz gibi göçmen kuşların uzun göç yollarında mola ve beslenme yeridir.

          Gökçeada Lagünü; Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan koruma statüsüne sahip olmasına rağmen, kontrolsüz ve plansız turizm faaliyetleri, sörf etkinlikleri, evsel atık, kanalizasyon, böcek ilaçları, tarım ilaçları, bilinçsiz sulama, küresel ısınma gibi tehditler altındadır. Bu risklere bir de göl havzasının otel vb. yapılaşmaya açılmasının eklenmesi şu sonuçlara neden olacaktır:

          1. Otellerin yer altı sularını kullanacak olması nedeniyle lagünü besleyen yer altı suları azalacaktır.

          2. Tesislerden çıkacak evsel atıklar ve kanalizasyon lagününün kirlenmesine yol açacaktır.

          3. Gölün dibindeki bina ve insan yoğunluğu kuşları ürkütüp kaçıracaktır.   

          Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan koruma statüsü nedeniyle, lagün havzasına, lagün için ekolojik yıkım projesi anlamına gelecek hiçbir yapılaşma ruhsatı, otel inşaatı izni verilemez. Ayrıca inşaat; B.16.0.YIG.0.10.02.00-85775 sayılı İnşaat Yasağı Genelgesi kapsamında, inşaat yasağı olan Tuz Gölü kıyısında, turizm sezonu olan yaz mevsiminde, hukuksuz ve yasadışı bir şekilde sürmektedir

          Telafisi imkansız sonuçlara neden olacağından, Gökçeada Lagünü (Tuz Gölü) havzasındaki Mavi Su Resort Hotel’in başlatmış olduğu otel inşaatının acilen durdurulmasını ve ruhsatının iptal edilmesini; lagün havzasındaki otel, tesis vb. her türlü yapılaşma ruhsatının iptal edilmesini; imar planlarının, lagünün “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” statüsü göz önünde bulundurularak güncellenmesini; B.16.0.YIG.0.10.02.00-85775 sayılı İnşaat Yasağı Genelgesinin ivedilikle uygulanmasını; yapılan işlemler hakkında tarafıma bilgi verilmesini talep ederim.”

2 yıldır yaşadığımız pandemi ve son aylarda ülkece yaşadığımız ekonomik sorunlar nedeniyle adamıza olan talebin oluşturduğu gizli göç karşısında imar planlarının netleşmediği bir durum ve kurumlar arasında ki yetki anlaşmazlığı (kim nerede yetkili belli değil) üstüne genelgelerle karmaşıklaştırılan bir ortamda herkes yasalarımızda ki açıklardan yararlanarak yolunu çizmeye çalışıyor. Gökçeada’da yaşanan şimdi bu.

Sorunun nihai çözümü için bir an önce Gökçeada’nın imar planlarının netleştirilmesi ve kurumların yetkilerinin netleştirilmesi gerektiğini DÜŞÜNÜYORUZ. BU NEDENLE KURUMLARIMIZIN KÜÇÜK ÇEKİŞMELERİ BIRAKARAK BİR ARAYA GELMELERİNİ VE ADAMIZIN DOĞAL ORTAMINA UYGUN BİR ŞEKİLDE ARTAN GİZLİ GÖÇ TALEBİNİ KARŞILAYACAK PROJELER İLE SORUNUN ÇÖZÜMÜ VE ADAMIZIN TALAN EDİLMESİNE ENGEL OLUNMASI DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 615 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: