LİMON ŞERBETİ

Bugün size 26 yaşında öğrenimi devam ederken şiirlerini okurlarıyla paylaşan bir şairden ve yeni yayınlanan son kitabından bahsedeceğim.

Aynı zamanda gazetemizde yazarlık da yapan Özgecan BERDİBEK halen Fransa’da öğrenimini tamamlayarak ülkesine döndü. Döner dönmez de yeni kitabı yayınlandı.

1995 doğumlu genç şairimiz üniversite diplomasını (GALATASARAY ÜNIVERSİTESİ YABANCI DİLLER, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ FELSEFE ve İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİHÖNCESİ ARKEOLOJİSİ) koltuğunun altına alarak Fransa’ya yüksek lisans yapmak (SORBONNE UNIVERSITÉ FRANÇAIS LANGUE ÉTRANGÈRE ve MUSÉUM NATIONAL D’HISTOIRE NATURELLE QUATERNAIRE,    PRÉHISTOIRE, BIOARCHÉOLOGIE) için geçerken çok sevdiği şiirlerinden hiç ayrılmadı.

Kendisini “Mevlana’nın “Ey Tanrı’yı arayan, aradığın sensin. Her ne ararsan, kendinde ara” dediği gibi ben de kendini bilme felsefesinden yola çıkarak benden bana olan bu uzun yolculukta kendini arayan bir gezgin olduğumu söylerim. Unutmayalım ki yol da biziz, yolculuk da. Bu yüzden şimdi Yol’da olma zamanı” diye tanıtan ve 15 yıldır aşk, felsefe ve ezoterizm üzerine şiirler yazan Özgecan BERDİBEK’in daha önce yayınladığı 3 kitabının (2015 – FAY FRIN FELSEFİK ŞİİRLER, 2018 – KAYIP TANRIÇA’NIN MABEDİNDE EZOTERİK ŞİİRLER ve 2019 – HOMO LUMINOUS SINIRSIZ’A YOLCULUK) ardından LİMON ŞERBETİ kitabı Kitap Yurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) tarafından yayınlandı.

Limon şerbeti isimli dördüncü kitabı için “Bu şiirler belki de hiçbir zaman yayımlanmamalıydı. Çünkü mısraların her biri bana özeldi ve yüreğimin kilitli sandığında sonsuza dek saklı kalmalıydı belki. Ama mısralar söz dinlemedi ve vücut bulmak istedi bu kitapta. Bense bu duygulardan çok uzaktayım artık. Çoktan miadı dolmuş bir aşka ithaf ettiğim ve benim için hiçbir anlam ifade etmeyen bu şiirleri yayımlayarak sadece ayak izlerimi bırakmak istedim zamanın kumlarında. Âşık değilim, kırgın ya da üzgün de değilim. Tam aksine mutluyum, bir zamanlar bu sevgiyi yaşayabildiğim için doyasıya. Bir bakıma iyi ki de tanışmışız, çünkü çok şey öğrendim ben bu aşkta. Öğrendim ki her şeyden önce insan hiç kimseyi böyle çok sevmemeli hayatta. Ve ben de bir zamanlar Simon’u bir şair gibi sevdim, şimdi de ona veda ediyorum bu ölümsüz mısralarla.” Diyen genç şairimizi kutluyor ve yeni yayınlanan kitabının hayırlı olmasını diliyoruz.

Gazetemiz yazarı şairimizin son kitabından bir şiir ile GÖKÇEADA’DAN GÜZEL ŞİİRLERİ İÇİN YAZARIMIZA TEŞEKKÜRLER ÖZGECAN DİYORUZ. 

Hayat Ağacı

Bir hayat ağacı gibi  
kök salmışsın içimdeki toprağa.  
Her bahar gelişinde  
yüreğimde tomurcuklanıyor  
çiçeklerin.

Böyle bir duyguyu  
daha önce hiç hissetmemiştim.  
Yaşadığımı,  
bu evrende gerçekten  
var olduğumu hissediyorum  
seni sevdikçe.

Total Page Visits: 358 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: