MARAŞ, MARAŞ DERLER. NE TARAFA DÜŞER USTA !

Maraş Katliamının 42’inci yılını geride bıraktık. 19-26 Aralık 1978’de gerçekleşen Alevi ve solculara yönelik bu faşist saldırılarda onlarca yurttaş katledildi, yüzlercesi yaralandı. Bizler bu topraklara barış, eşitlik ve adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biliyoruz ki katliamın failleri cezalandırılmadı. Maraş Katliamının sorumluları göstermelik olarak yargılandı. Yaşanan katliamın üzeri göz göre göre örtüldü.           

Maraş’ta yaşanan katliamda 200’e yakın insan yaşamını yitirdi. Katliam ile ilgili 804 kişinin fail olarak yargılandığı davalarda tam anlamı ile hukuk garabeti yaşandı. Katliam sonrası yargılamalarda görüldü ki yargılananlar hakkında şu ifadelere yer verildi;           

”Katliamın asıl faili olmakla suçlanan 68 kişi hiç yakalanmadı. 379 kişi berat etti. 1-15yıl arasında mahkumiyet cezası ile yargılanan ve cezalarında 1/6 oranında indirim yapılan 314 kişi mahkeme sonuçlanmadan salıverildi. 29 kişi hakkında verilen idam cezası ve 7 kişi hakkında verilen müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu. 1991 yılında çıkan Terörle Mücadele Yasası’nda yapılan değişiklikle katliam sorumlularının hepsi salıverildi. Böylece Maraş Katliamı dava dosyası sessiz sedasız kapatıldı.”           

Şeyh Bedrettin diyor ki hüküm veren, ‘Yasaları derinliğine kavramalı, yasaların sözüne değil,özüne eğilmeli, yöneticilerin etkisi altında kalmamalı, yalnızca yasanın özüne ve vicdanın sesine kulak vermeli, yetkililerin aldıkları kararları yineleme yerine, ortam ve koşulları göz önüne alarak bir kararaulaşılmalı.”           

Olmadı… 42 yıl önce yaşanan Maraş Katliamında yargı gerçeklere ulaşamadı. Ama bizler biliyoruz ki HAKİKAT BİZİMLE…           

Yasanın özüne, vicdanın sesine kulak verenler bir avuç kaldı. Arık bundan sonrası için diyoruz ki, tek kaygımız hakikate sahip çıkalım, adaleti arayan bir hukuk, yasanın özüne ve vicdanın sesinekulak verelim. Adil olalım, katliamlarla yüzleşelim.           

2020 İnsani Özgürlük Endeksi raporunda Türkiye 162 ülke arasında 119’uncu sırada yer aldı.Hep beraber utanç duyalım.

Total Page Visits: 220 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: