GüncelYazarlar

MARTENİÇKA

Balkan geleneği olan marteniçka için baharın müjdecisi deniliyor. Takvimlerin 1 Mart’ı göstermesiyle birlikte marteniçka Türkiye’nin gündeminde yer aldı. Marteniçka, yıllardan beri baharın gelişinin en önemli simgelerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Martipi ya da martenitsa olarak da adlandırılan marteniçka, Balkan ve Trakya coğrafyasından çıkmış en güzel geleneklerden biridir. Marteniçkalardan kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.

            2023 yılı Mart’ında Kemal Kılıçdaroğlu’nun bileğinde görüp meraklanmıştık. Marteniçka, seçim atmosferi Türkiye’sinde bir simgeye dönüştü, gücü temsil etmeye başladı. Sadece Millet İttifakı’nın değil, Sosyalist Güç Birliği ile Emek ve Özgürlük İttifakının hepsi birlikte ülkemizdeki tek adam rejimine karşı güç birliği içerisinde, rejim değişikliğine gidebilmek, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönebilmek için sana söz, bana söz, halkımıza verilen söz olarak anlamalıyız.

            Gandhi, ”Halk, hükümetten korkarsa tiranlık hükümet halktan korkarsa demokrasi olur” demektedir. Günümüz Türkiye’sinde artık görüyoruz ki halk siyasi iktidardan artık korkmamaktadır. Düşüncelerini, heyecanlarını, umutlarını 14 Mayıs seçimlerine doğru giderken daha gür bir şekilde haykırmaktadır. Cumhur İttifakını ise gün geçtikçe seçimleri kaybetme korkusu sarmaktadır. Öyle ki HüdaPar ve Yeniden Refah Partisine umut bağlamaları bile çaresizliklerinin göstergesidir. İşin özü gidiyor gitmekte olan, bunun farkında olan halkımız gücünü seçim sandığında gösterecektir. Kadınların ve gençliğin desteğini kaybedenlerin seçimleri kaybetmeleri kaçınılmazdır.

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 1085 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir