MEDYAYI YASAYLA SUSTURMAK

TBMM’sinde yeni Basın Yasası 13 Ekim’de AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Medyayı susturma çabasına gazeteciler ”Sansür Yasası” siyasi iktidar ise ”Dezenformasyon Yasası” demektedir. Çıkartılan yasanın amacı yalan ve kirli haberlerin yayılmasını önlemek diye açıklansa da meselenin özü medyayı ve özellikle sosyal medyayı sindirmektir. Dolayısı ile amaç medyayı 2023 de yapılacak seçimlere kadar siyasi iktidarın hoşuna gitmeyecek haber ve yorumlardan vazgeçirmek isteğidir.
           

TBMM’sinde yasa üzerinde yapılan görüşmelerde AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in 29’uncu madde yani habercilere hapis cezası getiren konu üzerine yaptığı konuşmada ”29’uncu maddeyi, ABD Büyükelçiliği yetkilileri ile talepleri üzerine görüştüklerini” söylemesi, onları ikna ettiklerini belirtmesi tarihe not düşülecek açıklamalardır.
           

Medyayı susturma girişimlerine yol açacak bu durum gittikçe otoriterleşen iktidarların başvurduğu bir yöntem olduğunu unutmayalım. Yasanın çıkmış olması medyayı susturacak mıdır? Her zaman halkın haber alma hakkını savunacak bağımsız haberciler, gazeteciler ve televizyon habercileri daima olacaktır. Bütünüyle medyayı susturmak mümkün değildir. Dünyada bu tür mücadelelerin örneği tarihin sayfalarına onurla yazılmıştır. Açıktır ki bu yasanın amacı, hiç değilse yapılacak seçimlere kadar siyasal iktidarın istemediği haberlerin yayılmasını engellemektir. İstenen yetkililerin belirttiği her şey ”gerçek” kabul edilsin. Resmi açıklamayla çelişen her açıklama da 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılsın. Bu yasa ”yanıltıcı bilgi yaymak” gibi bir suç tanımlayarak cumhurbaşkanlığı ve yargıya sansür yetkisi vermeyi amaçlamaktadır.
           

Yasa yalnızca yeni suç tanımı getirmiyor. Sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları için de yeni hükümler getiriyor. İnternet medyası, sosyal medya ve genel olarak bilgi akışı üzerinde çok ciddi bir kontrol kurulmak istenmektedir. Yazımızı çıkarılan yasanın ifade özgürlüğüne çok açık bir şekilde müdahale olduğunu belirterek bitirelim.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 89 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: