GüncelYazarlar

MEVLİD-İ NEBİ

Bugün İslam alemi için hatta insanlık için önemli bir gün. Malumunuz Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S.)’in dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi. Evvela bu güzel gün hepimize, İslam Alemine ve hatta İnsanlığa Hayır Huzur ve esenlik getirsin. Şanı Yüce Allah Hepimize O eşsiz ahlak sahibi ve insanlığın rehberi olan Hz. Peygamber’i Anlayabilmeyi yolundan gidebilmeyi nasip eylesin.

          İnsanlığın geldiği nokta şüphesiz canlı olan herkesi sadece biz insanları değil hayvanları, ağaçları ve bitkileri dahi ürkütür aşamaya gelmiştir. İnsanlar nezaket nedir unutmuş şiddet alelade bir eylem haline gelmiş insanlar en kıymetlileri anne babalarına, eşlerine, çocuklarına ve hatta savunmasız hayvan ve ağaçlara karşı bile şiddet uygular ve bunu yaparken de zerre kadar tereddüt etmez olmuş. Emanete riayet diye bir düstur neredeyse tarihin tozlu raflarına kalkmak üzeredir. Şüphe Yok ki insanlık olarak geldiğimiz noktada çare Allah Rasulü (S.A.S.)’in örnekliğinde. Nasıl yani diyenler olacak. Şüphe yok hemen aklımdan geçenleri anlatayım. Hz. Peygamber Kıymetli Zevcesi Hz. Aişe Validemizin  “Beni nasıl seviyorsun?”  sorusuna“Kördüğüm gibi.” Cevabı verecek kadar naif ve yüreği sevgi dolu bir insandı. Şimdi soruyorum size böyle bir insandan kadına şiddet beklenebilir mi? Hz. Peygamber ( S.A.S.) Bir gün bir çocuğun kuşu öldüğünü duymuş ve O’na taziyeye gitmiş ve Onun üzgün halini teselli etmeye gayret göstermişti. Şimdi sorarım size Böylesine Rahmet ve Merhamet sahibi bir çocuğu muhatap alacak kadar mütevazi bir insandan hayvanlara zarar gelir mi? Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bizlerden beklediği davranış modeli bu değil midir? Yaşadığı dönemde kim güvenilir biri arasa yolu mutlaka Hz. Peygamber’e çıkardı. Zira O yaşadığı beldede Muhammed-ül emin olarak nam salmıştı. Güvenilir Muhammed idi Peygamber olmadan namı. Şimdilerde önemli önemsiz pek çok maddi veya manevi emanetlerimizi teslim edecek güvenilir insanlar bulmakta bu derece zorlanırlarken O’na ihtiyacımız yok mu?  Hz. Peygamber ( S.A.S.) bir Hadis-i Şeriflerinde “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” Buyurmuştur. Şimdilerde ormanların fütursuzca ateşe verilerek yok edildiği zerre kadar menfaat için ağaçların ve tabiatın talan edildiği dünyamızda böylesine çevreye duyarlı saygılı insanlara ihtiyaç yok mu? Hz. Peygamber Mütebessim çehresini hiç değiştirmemiştir Ömrü Boyunca muhatabı çocuk olsun yaşlı olsun hep mütebessim bir çehre ile onlara yumuşak bir dille hitap etmiştir. Şimdilerde en büyük sıkıntılarımızdan biri de En ufak sorunlarımızda bile bırakın çevremizdeki insanlara en yakınımızdaki ailemize bile surat asıp somurtmuyor muyuz? O mütebessim çehreye Yumuşak sözlere ne kadar ihtiyacımız var değil mi? Daha bunları sayısız örneklerle arttırmak mümkün. Sanırım çare Rasulullah dememdeki maksadı anlatabildim biraz olsun.

Rabbimiz Bize Enbiya Suresi 107. Ayetinde Şöyle Buyuruyor :” Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” Mutlak Doğruyu söyleyen Allah’ın bize bu ayeti bile Hz. Peygamber (S.A.S.) Hakkında daha fazla bir şey konuşmaya gerek bırakmaz.

Biz İman etmiş Kullar İmanımızın Şartları gereği Allah’ın Peygamberlerinin tamamına İman Ederiz. Onların Allah’tan aldıkları mutlak doğruları insanlığa tebliğ ettiğini bilir ve onu kalbimizle tasdik ederiz. Bunu yapamadığımızda Yani Hz. İsa (A.S.)’ı hak peygamber olarak kabul etmediğimiz takdirde İmanımızın şartlarını yerine getirememiş ve Gerçek Manada Allah’a iman etmiş olmayız. Bundan dolayıdır ki imanımız Kutsal saydığımız Allah’ın elçilerine en ufak kem bir söz söylemeye müsaade etmezken Son zamanlarda böyle hassas bir dinin inananları olarak bizleri son derece üzen ve Allah’ın “biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.” Diye hitap ettiği Rasulullah’a yapılan çirkin insanlık dışı saldırıları insanlıkla bağdaştırmak mümkün müdür? Bunu yapanlar ve bu iğrençlikleri destekleyerek övenler ne kadar insan sayılabilir bunu takdirlerinize bırakıyorum.

Hulasa bu Mevlid-i Nebi haftasını bir yandan O’na her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu bilerek, O’nun güzel yolundan gitmekle yaşadığımız pek çok sorunun ortadan kalkacağını bilerek fakat O’na yapılan insanlık dışı çirkin aşağılık saldırıların tarifsiz acısını yüreğimizde hissederek idrak etmeye çalışıyoruz. Her şeye inat O’nu daha fazla anlamakla ve Anladıklarımızı hayatımıza nakşederek hayatı güzelleştirmekle bu Haftayı çok daha fazla ihya edebiliriz.

Bu duygular ile hepinize selam ve hürmetlerimi sunuyorum. Allah yar ve yardımcımız, Allah Rasulü rehberimiz olsun…

Total Page Visits: 562 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir