Güncel

MUHALLEBİLER GÖKÇEADA’NIN SAKIZI İLE KOKACAK

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğünün birlikte gerçekleştirdiği proje kapsamında Gökçeada ikliminin sakız ağacına uygun olduğu öngörüsü ile “Sakız Ağaçları”nın deneme dikimleri ve bilgilendirme konferansı için Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ kalabalık bir ekip ile Gökçeada’ya çıkartma yaptı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ beraberinde Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Mustafa DEMİRBAŞ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim BÜYÜKGAGA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak EGESEL, Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vasfi KARACA, Gelibolu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür ZEYBEK, Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit UYDAŞ, Gökçeada- Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi İl Koordinatörü Serkan YURDABAK, Müdürlük bünyesinde görevli Ziraat Mühendisleri Uğur TUNÇ, Ahmet ÖZALP, Mehmet KELKİT, Sevcan BAVKİ, Fulya Gül TAŞÇI, Gizem YAMAN, Mehmet ESMER, Melek DÜVEROĞLU, Hüseyin MEYDAN, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünden Dr. Mehmet TUTAR ve Ziraat Yüksek Mühendisi Fatih ÇAĞIR ile birlikte adamıza geldi. Gökçeada Orman İşletme Şefi Kerime SEZGİN ile birlikte Gökçeada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet KAVRUK tarafından karşılanan konuklar söylenen çayların bitmesini beklemeden araziye çıktı.

Önce yakında açılması beklenen mezbahaneye giden Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ ve beraberindeki ekip eksikler ve yapılacaklar hakkında bilgi alırken Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU’da ekibe katıldı. Gerekli inceleme ve gözlemlerin ardından tüm ekip planlanan “Sakız Ağacı” dikimi için yola koyuldu.

Dikimi yapılacak 60 ağaç için hazırlanan araziye intikal eden ekip Gökçeada’ya hatırlı olması temennisi ile dikime başladı. İlk ağacı Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU dikerken bize de kamerayı çalıştırmak düştü.

Ağaçların dikimi bitmeden araziye yetişen Ak Parti Gökçeada İlçe Başkanı Ümit Mahmut KOLÇAK kendisi için ayrılan fidanı hazırlanan çukura dikti. Kendisine ayrılan fidanı diken herkes Gökçeada Belediye Meclis Üyesi Şebnem AVCI tarafından hazırlanan nar sularını içerek serinledi. Dikim etkinliğinin sonunda herkes saat 14:30′ da konferans için salonda buluşmak için dağıldı.

Saat 14:30’da Gökçeadalıların doldurduğu salonda bir araya gelindi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ açılış konuşmasın yaparak sözü Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünden gelen uzmanlara bıraktı. Sakız Ağacı ve sahlep konusunda detaylı bilgiler sunan uzmanlar sunumlarını bitirdiğinde tüm katılımcıların yüzlerinde memnuniyet belirtileri ortaya çıkmıştı.

GÖKÇEADA İÇİN EMEK HARCAYAN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜR…

Total Page Visits: 1089 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir