Güncel

MUHTARLARA BİLGİLENDİRME

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU köy ve mahalle muhtarlarını bir araya toplayarak başta COVİD19 olmak üzere farklı konularda bilgilendirdi.

Alınan önlemler ve uygulamalar nedeni ile ilçemizde tedavisi devam eden tek vakanın dışında vakaya rastlanmadığını, tek vakanın da iyileşme sürecinin olumlu devam ettiğini söyleyerek toplantıyı açan Ender Faruk UZUNOĞLU, yardım dağıtan STK’lara destek veren muhtarları uyararak “Yardımların tamamı Vefa Destek Grubu aracılığıyla olmak zorundadır. Bu konuda ki genelgeye aykırı hareket edenler için gerekli işlemlerin yapılması konusunda çekincede bulunmayacağız” dedi.

Gemi seferleri konusunda da herkes kendini haftada 3 güne göre ayarlasın. Böyle devam edecek. Yapılan seferlerin %90’ı ticari (kamyon, TIR vb.). Adamıza insan giriş çıkışı oldukça azaldı. (Son 2 günde yapılan 6 seferde toplam 48 kişi. Sefer başına 6 kişi)

Sosyal medyada maske bulamadıkları paylaşımları üzerine UZUNOĞLU “maske ihtiyacı olanların talepleri karşılanıyor. askeriyede ve Gökçeada HEM’de üretim devam ediyor. Üretilen maskeler ihtiyacı olanlara dağıtılacak” diyerek bu konuda panik yaratılmasına gerek olmadığını söyledi.

Maske konusu görüşülürken toplantıda bulunan Gökçeada sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN söz alarak “maske konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Çalışanlar için kurumlara dağıtılan maskeler haricinde muhtarlar aracılığıyla evlere dağıtılan maskelerin herkesi dışarıya davet edecek şekilde dağıtılmaması daha doğru olur. Biz Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımız temel ihtiyaçları dışında dışarıya çıkmasınlar düşüncesindeyiz. Evde bulunan 20-65 yaş arası herkese maske vererek onları dışarı davet etmek doğru değil. her hane için 1 kişi bu görevi üstlenebilir. Muhtar arkadaşlar maske talebini karşılarken buna dikkat ederlerse süreç daha sağlıklı işler” diyerek maske bulan herkesin dışarı çıkmasının doğru olmadığını belirtti. Tüm muhtarlarımız Özlem Hanımın bu uyarısını dikkate alacaklarını belirterek sürece olumlu katkı yapmayı sürdüreceklerini belirttiler.

Konu dışarı çıkma olunca hafta sonu 3 ilde sokağa çıkma yasağına neden olan güzel havaların adamızda yarattığı duruma da vurgu yapıldı. Adamızda sokağa çıkma yasağı yoktu ama sokağa çıkması yasak olanlar vardı. Hepimizin bildiği gibi 20 yaş altı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların dışarı çıkması yasak. Havanın güzelliğinden yararlanmak isteyen yasaklı vatandaşlarımız farklı bahaneler göstererek dışarı çıkınca jandarma görevlilerimizde 24 kişiye ceza kesmek zorunda kaldılar. Gökçeada Jandarma Komutanımız Teğmen Musa BULUT söz alarak ” Hayvancılık ve tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın dışarı çıkmaları ancak izin ile söz konusu. Vatandaşlarımız izin için muhtarlarına başvursunlar. İzin kağıtlarını alarak dışarı çıksınlar. Bu konuda izin kağıdı bulunmayanlar cezai işleme tabi olacaklar” diyerek özellikle hayvanı, bağı, bahçesi olanları uyardı.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU “Süreci genelgelere uygun olarak esnetmeden uyguluyoruz. Kimse de bizden esneklik ve ayrımcılık beklemesin.” diyerek ve bir örnek olay ile yapılanların doğruluğuna vurgu yaptı. Anlatılan örnek ile Çanakkale’nin bir ilçesinden seyahat izni almadan 65 yaş üstü bir kişinin Gökçeada girişine kadar yakalanmadan geldiğini ama adaya giremediğini, bu yüzden de kişi tarafından idare etmediği için görevlilerin suçlandığını anlatan Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU “kolluk güçlerimiz (Jandarma, polis ve sahil güvenlik) ayırımsız görev yapıyorlar. bundan rahatsız olanlar ayırım istiyorlar“dedi.

Katılımcılardan gelen bir soru ile Çanakkale’de tedavisi süren adada ki tek vakanın geri gönderileceği söylentileri hakkında bilgi talebini Gökçeada sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN yanıtladı. “Tedavinin olumlu gittiği duyumları bize de geldi. Hastamız taburcu olduğunda doğal olarak ikametine gelecek. Geldiğinde karantinaya alınacak. Her gün izlenerek nekahet dönemi bittikten sonra 14 gün daha izlenecek. tahmini nekahet dönemini 1 hafta düşünürsek 3 hafta daha izlemede olacak. Panik olunacak bir durum yok. Bizler günlük önlemlerimize devam ederek ve yapılacak uyarıları dikkate alarak yaşamımızı sürdürelim” dedi.

Toplantıda bulunan Gökçeada sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN, Gökçeada Jandarma Komutanı Teğmen Musa BULUT ve Gökçeada İlçe Emniyet Amiri Vekili fatih ÇELİK Gökçeadalılara seslenerek görevlerini yaparken Gökçeadalılara hizmet vermekten onur ve gurur duyuyoruz, Gökçeadalılar dan ricamız kurallara uyarak bizlere yardımcı olsunlar diyerek mesaj verdiler.

Toplantıda muhtarlarımıza sokak hayvanları için yayınlanan genelge de tebliğ edildi

Toplantının bu anından itibaren diğer konularda muhtarları bilgilendirmek için kürsüye İlçe özel İdare Müdürü M.Akif KÖSEOĞLU geçti ve muhtarlara seslendi.

YAKINDA TABURCU OLACAK TEK VAKA İLE GEÇEN SÜRECE KATKI YAPMAK İÇİN “EVDE KAL” GÖKÇEADA

147290cookie-checkMUHTARLARA BİLGİLENDİRME
Total Page Visits: 1002 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir