GüncelYazarlar

MÜLTECİLER ÜLKESİ: TÜRKİYE

Suriyeli mültecilerden sonra ülkemize akın akın Afganlı mülteciler gelmektedir. Sınırlarımız şu an delik deşik olmuş durumdadır. Basında yer alan bilgilere göre günde 1.500 Afganlı göçmen ülkemize girmektedir. Suriyeli mülteciler savaştan kaçıp ülkemize sığınırken eşleri ve çocukları ile birlikte ailecek geliyorlardı. Şimdi ise Afganlıların ülkemize gelişlerine baktığımızda ise, sanki bir tuhaflık var gibi. Aralarında kadın, çocuk, yaşlı yok. Hepsi de genç ve sağlıklı erkekler geliyor.
           

Tuhaf demem bundandır. Afganistan’ın birçok sınır komşu ülkesi olduğunu ilkokula giden öğrenciler bile biliyor. Buna rağmen, İran üzerinden rahatlıkla geçip Türkiye’ye gelen Afganistanlı genç, sağlıklı erkeklere ”savaş mağdurular” diye bakmak biraz saflık olmaz mı?Bu göçün çok iyi bir şekilde SADAT tarafından organize edildiğini Mısır’daki sağır sultan duydu. Bu konuda ciddi kuşkular var. Hali hazırda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar ortada duruyorken 6 milyonu aşkın bir mülteci toplumunun barındırılması nereye kadar mümkündür. Bu kadar mülteci ülkemiz için toplumsal barış ve huzuru ciddi bir şekilde tehdit ettiğini yakın zaman diliminde yaşayarak hep birlikte kaçınılmaz olarak göreceğiz.
           

Acı ama gerçek olan durum budur. Türkiye’de toplumun bir kesimi mültecileri laiklik bakımından bir tehdit olarak görmekte, çalışanlar ise mültecileri kendi aşına ve işine ortak olmaya çalışan yabancılar olarak değerlendirip haklı olarak, tepki göstermektedirler.İnsancıl olalım, dayanışma gösterelim ama 6 milyon mülteci de bu ekonomik şartlarda ülkemizin altından kalkamayacağı ağır bir yüktür.
           

Türkiye’nin yapması gereken tek çıkış yolu Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte acil bir program oluşturarak, mültecilerin barınma-eğitim-sağlık ve iş koşullarının alt yapısı sağlanmalıdır. Ülkemize gelen mülteciler, tüketici olmaktan çıkarılarak üretim süreçlerine dahil edilmelidirler.
             

Bizim pek hoş bir anonim türkümüz var, Hasan dağı arpalıktır eğer saban yürürse/ Bu gidiş iyi gidiş eğer sonu gelirse…
           

Esen kalın…memleket güzel.  

Total Page Visits: 689 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir