OCAK AYLARININ YÜREK YARALARI

 Yakın tarihimize göz attığımızda geçmiş yılların Ocak aylarında gazetecisinden, bilim adamlarına, siyasetcisinden, aydınlarımıza ve bürokraside ki Emniyet Müdürüne kadar yüreklerimizi yaralayan kayıplarımızı göreceğizdir. Bunlardan kimi suikasta uğradı, kimisi bombalı saldırıya uğradı, kimisi kalleşce silahlı saldırıya uğradı, kimisi eceliyle vefat etti. Hepsinin de ortak noktası vatansever olmalarıydı. Unutmamak, unutturmamak için;

            MUSTAFA MUAMMER AKSOY:

            Hukukçu, siyaset adamı ve yazardı. 1961 Anayasası’nı hazırlayan komisyonda görev almıştır. Avrupa Konseyi Türk temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yaptı. 12 Eylül 1980’den sonra Ankara Barosu başkanı seçildi. 1989’da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu. 31 Ocak 1990 günü Ankara-Bahçelievler de evinin önünde kurşunlarak öldürüldü.

            UĞUR MUMCU

            Gazeteci,araştırmacı ve yazar olan Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’de Ankara’da evinin önünde arabasına konulan bomba’nın patlaması sonucu suikasta bağlı olarak öldürüldü. Hukuk Fakültesinde henüz öğrenciyken Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ”Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü aldı. Askerliğini yedek subay olarak yapması gerekirken 12 Mart döneminde, bir yazısında kullandığı ”Ordu uyanık olmalı” sözleri nedeniyle 1972-1974 yılları arasında askerliğini Ağrı’nın Patnos ilçesinde ”Sakıncalı piyade eri” olarak tamamladı. 1977’de ”Sakıncalı Piyade” kitabını yayımladı. Tiyatroya uyarlanan bu eseri Ankara Sanat Tiyatrosu’nda tam 700 kere sahnelendi.

            ONAT KUTLAR

            Şair, yazar, düşünür olarak 1959 yılında yayınlanan ”İshak” ile 1960 yılında Türk Dil Kurumu ödülünü kazandı. 1965’de Türk Sinematek Derneğini kurdu. Türkiye’ye dünya sinemasının kapılarını açan Türk Sinematek Derneğini yönetti. 30 Aralık 1994’te İstanbul’da Cafe Marmara’ya bırakılan bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. 11 Ocak 1995’de öldü. Olay İBDA-C tarafından üstlenilse de faillerin yakalanmasıyla PKK tarafından düzenlendiği ortaya çıkmıştır.

            METİN GÖKTEPE

            Evrensel Gazetesinde muhabirlik yaparken, cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenazelerini basın görevlisi olarak takip ederken toplu halde göz altına alınan bin kişinin arasındaydı. ”Gazeteciye Özel Muamele” diyen polis memurları tarafından dövülerek 8 Ocak 1996 tarihinde öldürüldü.

            ALİ GAFFAR OKAN

            Diyarbakır Emniyet Müdürü görevini yaparken faili halen meçhul olan bir suikast sonucu 24 Ocak 2001 tarihinde öldürüldü. A.Gaffar Okan Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynamıştı.

            HIRANT DİNK

            19 Ocak 2007 tarihinde genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde öldürüldü. Agos Gazetesinin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve baş yazarlığını üstlendi. Yazılarında Türkiye’deki her etnik topluluğun barış içinde yaşaması gerektiğini belirtiyordu.

            KAMER GENÇ

            Türkiye Büyük Millet Meclisinde 18 ve 19. dönemlerde SHP’den, 20 ve 21. dönemlerde DYP’den, 23 ve 24. dönemlerde CHP’den Tunceli milletvekilliği yapan siyasetçi. 22 Ocak 2016 da vefat eden Kamer Genç, Meclisin en renkli isimlerindendi. Siyaset arenasının en samimi ve açık sözlü kişisiydi. Japonya’nın Milli Gün Resepsiyonun’da Emine Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada ”Sen burada ne sıfatla konuşuyorsun” diye çıkışmış, bu olay uzun süre Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

            Yukarıda isimlerinden bahsettiğim bu 7 kişiyi geçmiş yılların Ocak aylarında kaybetmiş olmamızın dışında, ülkemizin yetiştirdiği saygın siyaset, bilim, bürokrat, aydın ve gazetecileridir.

Unutmayalım, unutturmayalım…

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 632 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: