ÖYKÜLERLE FELSEFE

Belgin ÖNAL Hocamız, Gökçeada Belediyesi tarafından düzenlenen “Geleneksel Çocuklarla Felsefe” etkinliklerinin 3. ayağında konu öykülerle felsefe oldu.

Pandemi sürecinde okullarından uzak kalan çocuklarımızın öğrenmeye ilgileri ve yaşamı sorgulayarak anlamaya çabalarının ortaya çıktığı etkinlik, çocukların yanı sıra velilerin de ilgisini çekti.

Toplumun tatile odaklandığı bir zaman diliminde 3 saat boyunca açık havada (güneşle saklambaç oynayarak) 3 saat boyunca eksilmeyen ilgi ve öğrenme merakı gerçekleştirilen etkinliği çok anlamlı kıldı.

Sabahattin Ali’nin “Arabalar Beş Kuruşa” öyküsü üzerinden gerçekleşen etkinlik, Belgin ÖNAL Hocamızın açılış konuşması ve öyküyü okuması ile başladı. Çoğunluğun ilk kez duyduğu öykünün okunması sonrası öykü üzerine çocuklarımızın yorumları görülmeye değerdi.

Oyun çağında bulunan (Telefonlarda oyun oynamaktan başka bir şey yapmadıklarını sandığımız) çocukların öyküde geçen olay üzerine yaptıkları yorumlar bizlerin yanılgısını ortaya koydu. Çocuklarımızın kendilerini ifade etme becerilerini ustaca ortaya çıkaran Belgin ÖNAL Hocamızın bu konuda ki yetkinliğini de ayrıca kutlamak gerektiğinin altını çizmek gerekir. TEŞEKKÜRLER BELGİN ÖNAL HOCAM.

Okunması birkaç dakika süren kısa öyküde ne kadar bilginin gizli olduğu katılımcıların etkinlik sonunda yaptıkları liste tahtaya yansıyınca ortaya çıktı.

14 Temmuz ve 21 Temmuz tarihlerinde de farklı yazarların öyküleri ile devam edecek etkinliği düzenleyen Gökçeada Belediyesini kutlamadan geçmenin doğru olmadığını düşünüyoruz.

En küçük olayın bile siyasetleştirildiği bir ortamda çocuklarımızın böylesi güzel bir etkinlikte kendilerini ifade etmelerini sağlayan bu etkinlik için başta Belgin ÖNAL Hocamız olmak üzere emeği geçen herkese ve katılımcılara TEŞEKKÜRLER.

DÜŞÜNEN, SORGULAYAN VE YAŞADIĞI ANIN FARKINDA OLAN TÜM ÇOCUKLARIMIZA (GELECEĞİMİZE) TEŞEKKÜR EDERKEN HEP BÖYLE KALMALARI DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 165 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: