ÖZGÜRLÜĞÜN GELDİĞİ GÜN, O GÜN ÖLMEK YASAK

Günaydın yasaklar ülkesi.. Günaydın demek henüz yasaklanmamışken doya doya diyelim değil mi veya  good morning. Aman ha Roj baş demeye kalkışmayalım. Mazallah tehlikeli imiş.

 Hemen her gün bir haber bu konuda. Hemen her gün bir olay. Bir gün konser yasaklanır, bir gün istiklalde şarkı söyleyen çocuklar darp edilir, bir gün mevsimlik işçiler dövülür. Hem de öldüresiye dövülür. Kimi gün gerçekten öldürülür.

Kanaması dinmek bilmeyen bir yara değil mi bu? Bu kadar mı zordur bir şeyleri kabul etmek. Yıllarca insanlar “Kürt diye bir şey yok” denilerek, üstüne üstlük Kürtçülük yapmakla yargıladılar bu topraklarda. Cezaevinde çocuğunu görmeye giden anaya Kürtçe konuşmayı yasak tuttular. Başka da bir dil bilmeyen bir anaya.

Binlerce köy yakılıp, sürgün edildi insanlar. Asimile etmek için ellerinden gelenin binlerce mislini yaptılar o insanlara. Yahu ona rağmen kardeşçe yaşama gayesi var ise bu insanlarda, sanatına kültürüne dokunmayın bari bu insanların. Bırakın inkar politikalarını artık. Bırakın öteki gözüyle bakmayı.

Merak etmeyin “Darhejîrokê Xemrevinokê” demek ülkenizin bölünmez bütünlüğüne kast etmez. Asıl bunu yasaklamak o bütünlüğe bir kasıttır. İnsanları ayrıştırmak, o bütünlüğün olmadığının beyanıdır hatta.

Nasıl ki İmroz’da sirtaki kültür ise, sabah kalimera diyorsak kapı komşumuza. Amed’de de aynısı. Bir halay, bir zılgıt, bir roj baş. 81 vilayette yüzlerce kültür demek bu. Bu bir zenginlik, değer bilene.

Sırf iktidarınızı ayakta tutabilmek için, insanların milliyetçi duygularını kullanmayın. Koca bir nesli zehirliyorsunuz. Ve bu geri dönüşü çok zor olan bir sarmaldır.

“İnsanlar birbirini sevmekle mükelleftir. Sevgisizlik tüm kötülüklerin temelidir.” Der Farabi. İşte siz bu sevginin yerini nefret alsın diye elinizden geleni yapıyorsunuz.

 Geçmişten bugüne yüz yılı aşkındır yaşanılanlardan ders alma zamanıdır artık. Bu topraklarda yaşayan bir kültüre, sanata, ana dile düşmanlık etmek, kendi kendine düşmanlık etmektir aslında. Ve unutmayın ki her yasak kendi isyancısını doğurur. Her ağızda “Dar Hejiroke” mırıldanıyorsa bugünlerde, yine sizden ötürü.

Ve şu da unutulmasın. Bu yasaklar ülkesi bir gün özgürleşecek. Halaylarla horonlarla sirtakilerle direnerek özgürleşecek.

Total Page Visits: 186 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: