Güncel

PANDEMİ SONRASI MECLİS YÜKLÜ GÜNDEM İLE TOPLANDI

Mart ayı toplantısı sonrası COVİD19 nedeniyle yapılamayan belediye meclisi toplantıları tekrar yapılmaya başlanınca Gökçeada Belediye Meclisi de yüklü bir gündem ile toplandı.

Saat 11:00’de başlayan toplantı aralıksız saat 14:00’e kadar devam etti. Öngörülen gündeme verilen önergeler ile 2 madde daha eklenen meclis görüşmelerini, madde madde siz değerli okuyucularımız için takip ettik.

Meclis toplantısı İYİ Parti beşinci sıradan meclise girmiş olan ve daha önce partisinden istifa ettiği için bağımsız durumda olan Temel DAĞLI’nın AK Partiye katılması nedeniyle AK Partinin grup kurma hakkı elde ettiğini belirtmekle başlayalım.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı ve maddelere geçildi.

İlk madde yaz aylarında tatile giren meclis toplantılarının zaten 4 aydır toplanamamış olması nedeniyle tatil kararının oy birliği ile kaldırılmasının onaylanması oldu.

İkinci maddeye geçmeden Belediye Başkanı Ünal ÇETİN hazırlayacağı bir önerge için toplantı yönetimini vekili Şebnem AVCI’ya devrederek bir süreliğine izin aldı. Yapılan oylamalarda oyunu kullanmaya devam etti.

İkinci maddede Encümen seçimi için oylar kullanılması vardı. Kullanılan oylar ile Şebnem AVCI-10 oy, Ahmet Mahir UYGUN-7 oy alarak yeni encümen üyeleri oldular.

Üçüncü madde “İmar Komisyonu” seçimini öngörüyordu ve 3 komisyon üyesinden ikisinin İYİ Partili birisinin de AK Partili olması gerekiyordu. Kullanılan oylar sonucu İYİ Partiden Ahmet Mahir UYGUN-9 oy, Ercan İPEK-7 oy ve AK Partiden Kemal DAĞLI-7 oy alarak “İmar Komisyonu”nu oluşturdu.

Dördüncü madde olan “Plan Bütçe Komisyonu” seçimi de, seçilecek 3 üyenin parti dağılımı da önceki seçimde olduğu gibi olmalıydı. Kullanılan oylar sonunda İYİ Partiden Hasan AKPOLAT-9 oy, Hikmet İnciser ÇELİK-7 oy ve AK Partiden Temel DAĞLI-7 oy alarak “Plan Bütçe Komisyonu” üyesi seçildiler.

Beşinci madde olarak 2019 yılı kesin hesapları onaylanırken, altıncı maddede Bld. Bşk. Yardımcısının ödeneği kararlaştırıldı. Yedinci ve sekizinci maddelerde pandemi sürecinde meclis toplanamadığı için encümen kararı ile uygulanan ve pandemi sürecinde belediye kiracılarından alınmayan kiralar (2 aylık) ve %50’si alınmayan su paralarının meclis tarafından onaylanmasına yönelikti ve oy birliği ile onaylandı.

Dokuzuncu madde GÖKAŞ ortakları ile ilgili yasal düzenleme için Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’e yetki verilmesiydi ve oy birliği ile onaylandı.

Onuncu madde de Başkan Ünal ÇETİN’e verilecek yetki ile ilgiliydi ama konu farklıydı. Önceleri Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iken Gençlik ve Spor müdürlüğüne devredilen 2 tesisin ihaleye çıkarılıyor olması ve bu ihaleye Gökçeada Belediyesinin de katılabilmesi için yetki verildi Başkan Ünal ÇETİN’e.

On birinci maddede mezbahane kesim ücretlerinin belirlenmesi yer aldı. Önerilen ücreti Çanakkale geneli için yüksek bulan AK Parti grubu Grup Başkan Vekili Nurhan ATALAY’ın önerisi ile bileşenler ile görüşülerek karar verilmesi için Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

On ikinci ve on üçüncü maddeler de konu imar olduğu için İmar Komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

On dördüncü madde 2019 yılı başkanlık faaliyet raporunun görüşülerek onaylanmasıydı ve onaylandı.

Bundan sonra sıra gündem dışı verilen ve görüşülmesi kabul edilen maddelere geçildi. İlk olarak Ahmet AYDIN, Ercan İPEK, Hikmet İnciser ÇELİK ve Şebnem AVCI tarafından verilen önerge ile belediye alacaklarının tahsili için komisyon kurulması ve harekete geçilmesi önerisi görüşüldü. Yaklaşık 4 milyon lirayı bulan alacaklar için gerekirse yasal sürecin başlatılması da içinde bulunan kararlara imza atacak komisyon üyeleri belirlendi. Komisyonda Ahmet AYDIN, Ercan İPEK, Nurhan ATALAY ve Hikmet İnciser ÇELİK yer aldı.

1+1’LERE SINIR MI GELİYOR..

Son olarak önergesine son şeklini vermek için toplantıdan izin alarak ayrılan Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’e ait önerge görüşüldü. Önergeye göre son zamanlarda mantar gibi çoğalan 1+1 dairelerin adamızın geleceği için olumlu olmadığı gerekçesi ile bir düzen getirilmesi gerekliliği vurgulanıyor ve Ağustos Ayı meclis toplantısında bu konunun karara bağlanmasını öneriyordu. Yine önergede karar alınıncaya kadar olası suistimal olmaması için alınması gereken önlemler öneriliyordu. Önerge tüm üyelerce olumlu bulunarak bu konunun önemi yapılan konuşmalarda vurgulandı.

Son zamanlarda ada nüfusundan daha fazla insanı barındıracak sayıda inşa edilen 1+1 dairelerin ada turizmine de olumsuz etki yaptığı söylemlerinin yoğun konuşulduğu düşünülürse belediye meclisi tarafından alınacak ve uygulanacak düzenleme kararlarının olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.

GÖKÇEADA’NIN DAHA YAŞANILIR BİR YER OLMASI İÇİN EMEK VEREN HERKESE SELAM OLSUN..

Total Page Visits: 1107 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir