GüncelYazarlar

PANİK YOK ! BİLİM İNSANLARI ÇALIŞIYOR

Dünya da Coronavirüs Pandemisi gösterdi ki ülkeler ne kadar gelişmişse, teknolojileri ne kadar ileri gitmiş olursa olsun, dolarınız, paundunuz, euronuz ne kadar kıymetli, borsalarınız uçuşa geçmiş rekor üstüne rekor kırıyor olsa bile COVİD-19 virüsü bu değerlerinizi tanımadı alt üst etti. Etmeye hala devam ediyor, kapitalizmin balonunu söndürmeye çalışıyor. Coronavirüsten sonra Dünyanın, eski dünya olmayacağı tartışılmaya başlandı bile. ABD, İNGİLTERE, İTALYA, BELÇİKA, FRANSA ve İSPANYA’nın çaresizliğine bakmamız, bizlere kaos’un gerçek yüzünü göstermeye yetiyor da artıyor.

Fakat, biliyoruz ki panik yapmaya, korkuya, strese, endişeye gerek yok. Tek güvencemiz Bilim İnsanlarının bu işin altından da kalkacaklarına güvencemiz tamdır. Aynen geçmişte yaşanan salgınlarda gösterdikleri başarılı çalışmalar tek umudumuz.

Bu salgın günlerinde en çok uzak durmamız gereken şeydir korku, endişe, kaygı, stres, panik. Kendiniz ve çevrenizin sağlığı için dikkat edilmesi gerekli günlerdeyiz.  

1037 senesinde vefat eden İbn-i Sina Hekimlerin Hükümdarı olarak tanınır.

Zamanında, İbn-i Sina bir deney yapar:

İki kuzuyu iki ayrı kafese koyar. Kuzular aynı yaşta, aynı kiloda, aynı cinstir ve aynı yemlerle beslenir. Tüm şartlar eşittir. Ancak, yan kafeste de bir kurt vardır ve sadece kuzulardan biri görebilmektedir. Aylar sonra kurdu gören kuzu huzursuz, zayıf ve çelimsiz olduğundan ölür. Kurt kuzuya hiç bir şey yapmamasına rağmen, kuzu yaşadığı korku ve stres yüzünden ölmüştür. Kurdu görmeyen diğer kuzu ise oldukça huzurlu olduğundan besili ve kiloludur.

Bu deney de İbn-i Sina, zihinsel etkinin sağlık ve bünye üzerindeki olumlu ve olumsuz etkisini deneylemiştir. Gereksiz korku, endişe, kaygı, stresin insan bünyesine verdiği zararı hiç bir şey veremez. Demem o ki; sağlıklı kalın evde kalın.         

FİZİKSEL VE ZİHİNSEL SIHHATİN KEYFİNİ SÜRÜN.

Covid-19 titiz bilimsel araştırmalara kafa tutamayacaktır.

Total Page Visits: 501 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: