RAMAZAN İÇİN ALINAN TEDBİRLERİN KARARI

ΜΕΤΡΑ ΛΟΓΩ ΡΑΜΑΖΑΝΙΟΥ

NEW MEASURES DURING RAMADAN

Bugün başlayan “Ramazan Ayı” için uyulması gereken kurallar Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ayrıntılı olarak karara bağlandı.

Η Ομάδα Υγείας και Υγιεινής Ίμβρου έλαβε νέες αποφάσεις που αφορούν τον μήνα του Ραμαζανιού (13 Απριλίου έως 13 Μαΐου).

New measures have been taken from the Health and Hygiene Team of Imroz in order to protect the citizens during the Ramadan Month (April13th-May 13th).

Gökçeada Hıfzıssıhha Kurulunun 18 no’lu “Ramazan Ayı tedbirleri” başlıklı kararının ayrıntıları şu şekilde.

 “KARAR:

İçişleri Bakanlığı 12.04.2021 tarih ve 6421 sayılı Genelgesi gereği; 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edeceğimiz mübarek Ramazan ayı münasebetiyle aşağıdaki tedbirlerin alınmasına.

1.Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesine, bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilmesine,

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde teravih namazlarının evde kılınmasına, öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesine,

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretiminin iftardan 1 saat önce sonlandırılmasına ve iftar saatine kadar sadece satış yapılmasına, iftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilmesine,

4. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediye ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılmasına,

5.Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışların ayrı olarak planlanmasına, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilmesine,

6. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbirin alınmasına,

Bu kapsamda; Semt pazarı için de her 10 metre kare için 1 kişi olacak şekilde işletilmesine,   

8. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimlerin arttırılmasına ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılmasına,

9. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan’da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda gerekli koordinasyon sağlanarak, dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilmesine,

10. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulmasına ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülmesine,

          Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda;

 • Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,
 • Basın-yayın organlarıyla ve mutad ilan vasıtalarıyla ilan edilmesine,
 • Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.”

Η Απόφαση με τον αριθμό 18 για “ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΛΟΓΩ ΡΑΜΑΖΑΝΙΟΥ” είναι η ακόλουθη.

 1. Το παραδοσιακό Ιφτάρ, και συγκεντρώσεις με αφορμή τα Ιφτάρ δε θα πραγματοποιηθούν είτε σε εστιατόρια, είτε σε δημόσιους χώρους. Είναι πολύ σημαντικό να δώσουμε τη προσοχή στις κατ οίκον συγκεντρώσεις, που όπως παρατηρείται έχουν αυξηθεί και μαζί τους αυξάνεται και το ιικό  φορτίο. Παρακαλούμε τους συμπολίτες μας να δώσουν την απαραίτητη σημασία και να αποφύγουν τέτοιες συναθροίσεις.
 2. Όπως σημείωσε και το Υπουργείο Θρησκευμάτων οι προσευχές θα ήταν καλό να γίνονται στο σπίτι για να αποφευχθεί ο συνωστισμός στους χώρους λατρείας.
 3. Το παραδοσιακό ψωμί του ραμαζανιού θα προσφέρετε κατόπιν παραγγελίας, ενώ μια ώρα πριν το Ιφταρ οι φούρνοι και τα πρατήρια θα εξυπηρετούν μόνο τους πελάτες των παραγγελιών.
 4. O δήμος θα πραγματοποιεί έλεγχο στα μέσα μαζικής μεταφοράς ακόμα και 3 ώρες πριν το Ιφτάρ, προς αποφυγή συνωστισμού, ενώ θα αυξηθούν τα δρομολόγια.
 5. Οι επισκέψεις στα νεκροταφεία δε θα απαγορευτούν αλλά θα οριστούν διαφορετικές είσοδοι και έξοδοι προς αποφυγή συνωστισμού.
 6. Στις κλειστού  και ανοιχτού τύπου αγορές θα γίνονται υποδείξεις προς αποφυγή συνωστισμού από αρμόδια όργανα,
 7. ενώ η οργάνωση της λαϊκής αγοράς θα γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχει ένας πολίτης ανά 10 τετραγωνικά μέτρα.
 8. Οι  επιχειρήσεις που θα αυξήσουν με δόλο τις τιμές των προϊόντων εν όψει Ραμαζανιού θα διώκονται δικαστικά.
 9. Ο μήνας του Ραμαζανιού διέπεται από φιλανθρωπία και δωρεές. Μέσα από σωστά οργανωμένες κινήσεις θα μπορέσουμε όλοι να συνεισφέρουμε στους συμπολίτες μας σε ότι έχουν ανάγκη.
 10. Η κοινωνική ευθύνη θα πρέπει να φανεί και στο πως συμπεριφερόμαστε εν μέσω της πανδημίας. Είναι προσωπική μας ευθύνη να εμποδίσουμε την εξάπλωση του ιού και προστατεύσουμε ο ένας τον άλλον, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε πιο δυναμικές δράσεις.

The decision number18 about the ‘NEW MEASURES DURING RAMADA’ is the following

 1. The traditional Iftar, and gatherings on the occasion of Iftar will not take place either in restaurants or in public places. It is very important to pay attention to the home gatherings, which as observed are increased together the viral load and risk. We ask our fellow citizens to give the necessary importance and to avoid such gatherings.
 2. As noted by the Ministry of Religions, prayers should be performed at home to avoid overcrowding in places of worship.
 3. The traditional Ramadan bread will be offered upon request (pre order), while one hour before Iftar the bakeries will serve only the customers who preordered.
 4. The municipality will control the public transport even 3 hours before Iftar, to avoid overcrowding, while adding extra route services.
 5. Visits to cemeteries will not be banned but different entrances and exits will be designated to avoid overcrowding.
 6. In the closed and open markets, suggestions will be made to avoid overcrowding by competent bodies,
 7. while the management of the farmers market will be done in such a way that there is one citizen per 10 square meters.
 8. Companies that fraudulently increase product prices taking advantage of Ramadan will be prosecuted.
 9. The month of Ramadan is governed by charity and donations. Through properly organized movements we will all be able to contribute to our fellow citizens in need.
 10. Social responsibility should also be reflected in how we behave in the midst of a pandemic. It is our personal responsibility to prevent the spread of the virus and to protect each other so that we can take more dynamic action.

Bu kararın yanı sıra alınan 19 no’lu karar ile de “Halk Eğitim Merkezi” çalışmalarına ara verildi. Bu karar 2 kursiyerde pozitif vaka görülmesi nedeni ile alındı. Kararın ayrıntıları şu şekilde.

KARAR:

Gökçeada Halk Eğitim Merkezi el sanatları bölümünde iki kursiyerin Covid-19 testlerinin pozitif çıkması sonucu, Gökçeada Halk Eğitim Merkezi merkez binasındaki tüm kurslarda 13.04.2021 tarihinden itibaren 14 gün süre ile eğitime ara verilmesine.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.

Στη συνέχεια ακολούθησε το Κέντρο Δημόσιας Εκπαίδευσης (Halk Eğitim)  ανακοινώντας την διακοπή των μαθημάτων λόγω 2 νέων κρουσμάτων.

Συγκεκριμένα ανακοινώθηκε πως ύστερα από ψήφισμα τα μαθήματα θα σταματήσουν από τις 13.04.2021 για 14 ημέρες.

In addition the Center for Public Education (Halk Eğitim) announced the suspension  of classes due to 2 new virus cases.

Specifically, it was announced that after a vote, the courses will stop from 13.04.2021 for 14 days.

Bu kararların dışında detaylarının İçişleri Bakanlığı tarafından bu gece açıklanacak ve yarın akşam (14.04.2021) başlayacak kısmi kapanma kısıtlamaları ile geçireceğimiz “Ramazan Ayı” hepimize hayırlı olsun.

Μια νέα περίοδος αρχίζει έπειτα από τις ανακοίνωσης και της κυβέρνησης που θα μπουν σε ισχύ από αύριο 14.04.2021. Ο μήνας του Ραμαζανιού ας δώσει σε όλους μας υπομονή.

A new period begins after the announcement and the government that will take effect from tomorrow 14.04.2021. Let the month of Ramadan give us all patience.

NOT: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan ve yarın itibari ile başlayacak kısıtlamalar ile ilgili detayları hızlı bir şekilde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

σημείωση: θα προσπαθήσουμε να μοιραστούμε σύντομα τις ανακοινώσεις της Προεδρίας της Δημοκρατίας.

note: we will try to share the announcement of the Presidency of the Republic soon.

Total Page Visits: 135 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: