SEÇİM YAKLAŞIYOR ”AYNI GEMİDEYİZ” Mİ?

2023 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin tarihsel ve siyasal anlamını ve önemini iyi kavramamız elzemdir. Türkiye, tarihsel bir kavşakta duruyor. Bu seçim, Türkiye tarihinin en önemli, en kritik seçimi olacaktır.
           

Kamuoyu araştırma sonuçlarına göre iktidar cephesinin politikalarının halk nezdinde inandırıcılığını büyük oranda yitirdiğini ortaya koymaktadır.
           

Seçimler yaklaşırken hem iktidar hem de muhalefet yönünden hareketlenme hızlandı. İttifaklar, adaylık tartışmaları, partilerin oy oranları ve seçime yönelik yatırımlar neredeyse siyasetin tek gündem maddesi haline gelmiş durumdadır.
           

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi AKP’nin oy oranının dibe doğru gittiği görülmektedir. Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 27 ilde 2403 görüşme yapılarak hazırladığı son çalışmasında görüyoruz ki katılımcıların yüzde 65’ten fazlası Erdoğan ve AKP ile ”Aynı Gemide değiliz” demektedir. Yapılan anketin en can alıcı kısmı ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan destek, partisinin oyları düşerken aynı zamanda Erdoğan’a asla oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 60’a yaklaşmaktadır. Kesinlikle oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 30 bandında kalmaktadır.
           

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kurulurken hızlı ve etkili karar alma iddiası geçen dört yıllık sürede yerle bir oldu. Halkımız, yaşanan yönetim krizinin ”Tek Adam” rejiminden kaynaklandığının farkına varmış durumda. Aynı gemide olanları Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeleri takip eden yurttaşlar gayet net olarak görmektedir. Erdoğan’ın ”Aynı Gemideyiz” söylemini ise halkımızın %66’sı kabul etmemektedir. Ancak %33’lük bir kesimin bu söylemi benimsediğini söyleyebiliriz.
           

Anlıyoruz ki iktidarın eli tarihin en büyük ekonomik kriziyle uğraşırken ilerleyen seçim sürecinde çok zayıf kalmaktadır. Muhalefetin yapacağı bir yanlışlığı bekleyen iktidar bu durumu tüm yandaş medyası ile yoğun bir şekilde işleyerek yapılacak seçimin kaderini belirlemek isteyecektir. Kuruluşundan bu yana en zayıf dönemini yaşayan AKP, ‘bir kez daha seçim kazanabilir miyim’ umudunu yitirmemeye nafile bir şekilde uğraşmaktadır.
           

Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin Millet İttifakı’nı ve Muhafazakar seçmeni bir arada tutmak üzere belirlemiş olduğu strateji karşısında AKP çaresiz kalmış durumdadır. Seçimler yaklaşırken AKP’nin umutları da giderek zayıflamaktadır.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 145 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: