Güncel

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimler için hazırlanan seçmen listeleri tüm yurtta olduğu gibi Gökçeada’da (14 muhtarlıkta) askıya çıkarıldı.

8000’ne yakın seçmenin yer aldığı listelerde (Gökçeada genelinde) en dikkat çeken ayrıntı seçmenlerin yaklaşık %40’ının önceki seçimde Gökçeada’da oy kullanmayanlardan oluşuyor olması.

Gökçeada İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Şenay ARAT basına verdiği bir duyuru ile seçme hakkımızın zarar görmemesi için Gökçeadalı seçmenlerin muhtarlıklara giderek listelere bakmalarını ve bir çelişki varsa zamanında itirazlarını yapmaları konusunda uyardı.

Gökçeada İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Şenay ARAT imzası ile yapılan duyurunun tam metnini haberimizin devamında görebilirsiniz.

 “GÖKÇEADA İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN İLANDIR

14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle oluşturulan muhtarlık bölgesi askı listeleri ait oldukları Mahalle Muhtarlıklarında 20 Mart Pazartesi günü saat 08.00’de askıya çıkartılmıştır.

Bu listeler 2 Nisan Pazar günü saat 17.00’de askıdan indirilecektir.

İlçemiz mahallelerinde ikamet eden ve seçmen niteliğine sahip vatandaşların muhtarlık bölgesi askı listelerini kontrol etmeleri,

Muhtarlık bölgesi askı listelerine yazılmak veya listelerde düzeltme yapmak ve eksikliği gidermek için talepte bulunanlar askı süresi içerisinde;

a) Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan,

b) 14.05.2005 (Seçimin ikinci tura kalması halende 28 Mayıs 2005)  tarihinde ve daha önce doğanlar (yıl, ay ve günü gösteren, Nüfus Müdürlüğünce verilen, T.C Kimlik numarası bulunan ve kimlik bilgilerini içeren belgeyi ibrazı gereklidir.),

c) Başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacı ile listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler, (bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. maddesinde sayılanlarca adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurulacaktır.)Öğrenci olup, (Askeri öğrenciler hariç) seçmen niteliğini taşıyan kişiler, öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler, (öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile)

d) 06.Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler dolayısıyla genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde kayıtlı olup da askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listelerinde kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik yahut nüfus olay bilgisi değişikliği bulunan veya askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayan kişiler bizzat veya 5490 sayılı Kanunun ’un 50. maddesinde sayılanlar ilgili nüfus müdürlüğüne başvurarak başka bir belge aranmaksızın nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunu varsa ekleri ile birlikte ilçe seçim kuruluna teslim edecekler

e) Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar,

f) Nüfus olay bilgisi değişenler (vatandaşlığın kazanılması, gaipliğin iptali gibi),

Adres Kayıt Sistemine kayıt olmaları ve yukarıda belirtilen işlemleri yapabilmeleri için önce belgeleri ile Gökçeada Nüfus Müdürlüğüne, sonra Gökçeada İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurabilirler.

Seçmen niteliğine haiz olup da;

a) Askerlikten terhis olan fakat muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar veya dondurulanlar (terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belgenin ibrazı gereklidir.),

b) Kesinleşmiş mahkeme kararıyla kısıtlı olup da, kısıtlılık hali sona erenler ile 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler, kararı veren mahkemeden alacakları onaylı karar örneği ile Gökçeada İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına, başvurabilirler.

c) Seyyar sandıkta oy kullanabilmeleri için, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan veya ilçe seçim kurullarından temin edilecek “seyyar sandık kurulu talep formu “ ile bizzat veya bir yakını tarafından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına veya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmek üzere ilgili muhtarlığa başvurabilirler.

d) Askı dönemi içinde görme ve ortopedik engelli seçmenlerin, engellik beyan formu ile bizzat veya bir yakını tarafından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına veya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmek üzere ilgili muhtarlığa başvurabilirler. (“Engelli Beyan Formu”,www.ysk.gov.tr internet adresinden alınabilir.)

Tüm vatandaşlarımıza, önemle duyurulur.

Şenay ARAT

İlçe Seçim Kurulu Başkanı”

51 GÜN SONRA YAPILACAK SEÇİM SONUÇLARININ ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASI DİLEĞİYLE…

497840cookie-checkSEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA
Total Page Visits: 528 - Today Page Visits: 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir