Eğitim ve İnanç Merkezleriİnanç Merkezleri

ŞİRİNKÖY CAMİİ

Şirinköy Camii 1998 yılında köy ile birlikte inşa edilmiştir. İbadete, köye iskân edilen çoğunluğu Bulgaristan göçmeni olan vatandaşların gelmesiyle, 2000 yılında açılmıştır. Camii köyün kuzeybatısında yer alır. Yaklaşık 250 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Köydeki tek camiidir. Kubbeli bir yapı olup, bir de minaresi vardır. Günde yaklaşık on kişi mütemadiyen ibadet maksadıyla camiye gelmektedir. 

Halihazırda bir din görevlisi tarafından caminin hizmeti sürdürülmektedir.

Gökçeada/Şirinköy Hakkında Şirinköy, 1998 yılında planlı bir şekilde 150 hane olarak inşa edilmiştir. İlçe merkezine 20 kilometredir. Köyün ilk sakinleri 2000 yılında hükümet tarafından inşa edilen evlerin tahsis etmesiyle köye gelmişlerdir. Köyün büyük bir çoğunluğunu Bulgaristan göçmeni olan vatandaşlar oluşturmaktadır.

Yazın tatil sezonu olması hasebiyle birçok ev pansiyon olarak kiraya verilmektedir. Türkiye’deki en düzenli yerleşim birimleri arasında yer alan Şirinköy, temiz denizlere yakın olduğundan sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. Adanın batısında yer alan Şirinköy, Türkiye’nin en batıda yer alan köyü Uğurlu’ya ve bir Rum köyü olan Dereköy’e komşudur.

Total Page Visits: 1743 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir