GüncelYazarlar

SOL’MADAN

Gökçeada/İmroz da yaşamanın tabii ki avantajlı ve dezavantajlı yönleri vardır. Önce avantajlı yönlerine bakarsak, ada da yaşamak bir ayrıcalık ve her mevsiminin güzelliği ömrümüze katma değer katmaktadır. Hele bir de iki toplumlu bir ada da yaşamak insana keyif verir. Gökçeada’mızda, Camilerin-Kiliselerin ve Cemevinin olması kardeşlik duygularının pekişmesinin ilk harcıdır.Saygı ve sevgiyi beraberinde getirir. Bu güzellikler sol’madan var gücümüzle adamıza sahip çıkmalıyız. El birliğiyle bu güzellikleri yaşatmalıyız. Gelecek yeni nesillere de anlatmalı ve aktarmalıyız, ister yazılı ister sözlü olarak hiç fark etmez.         

Adamızın dezavantajlı yönlerine bakacak olursak, öncelikle şunu biliyoruz ki Gökçeada da yaşayan yaşlı nüfusumuz epeyce fazla. Doğal olarak sağlık sorunları yaşamamız kaçınılmaz bir durum.Doğaldır ki bunu böyle kabul etmemiz ve böyle sürüp gitmesini hiç bir zaman istemeyiz. Koşulların iyileştirilmesi çabalarını öncelikli sıraya koyarak çözümler üretmeliyiz. Bu çözümlerin yaratılmasına öncülük edecek olanlar ise Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum örgütlenmeleridir. Adamızın siyasi parti yönetimlerinin ivedilik ve öncelikle ortak çalışmaları gerekeceği, çözümler arayacağı bir konudur. Ertelemeye ve ihmale gelmeyecek adamızın en önemli sorunudur.         

Yoksa, adamızda yakın geçmişte örneklerini çok yaşadığımız kalp krizi geçiren ve malesef hayata döndürülemeyen arkadaşlarımızın varlığı somut bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. İsmail Bulmuş’un yaşadıkları maalesef son üzücü vakamızdır. Sağlıkta yaşanan, ulaşımda yaşanan sorunlar olmasaydı İsmail Bulmuş’u zamansız sol’madan kurtarabilirdik. Evet, her ölüm erkendir. Kabullenmekte daima zorlanırız.  Hayata isyan etmek isteriz, vakitsiz ölümlerde.         

Geç kalmadan, adamızın sağlık ve ulaşım gibi acil sorunlarının bir an önce çözülmesi, daha iyi şartlara getirilebilmesi için mücadele etmeliyiz. Çocuk, genç, yaşlı demeden adamızdaki tüm yaşayan vatandaşlarımızı erken ve zamansız sol’madan kurtarmak için yoğun bir çaba içine girmeliyiz.         

Esen kalın, 

Not:        change.org da Gökçeada 112 helikopteri ve tıbbi malzeme &İsmail Bulmuş olarak imza kampanyası açılmıştır. Bir imzada siz verin, adalılarımız imkansızlıklardan ölmesin.

231010cookie-checkSOL’MADAN
Total Page Visits: 955 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir