SÖYLENECEK ÇOK SÖZÜMÜZ VAR

Ülkemizde bu günlerde TBMM’sinde sansür yasası görüşülürken halkımızın yaşadığı ekonomik kriz, enflasyonla mücadele, dış ticaret açığımızın giderek artması, kur korumalı mevduat uygulamasının da dövizin yükselişini bir türlü engelleyememesi, zengini daha zengin etmesi gibi sorunların varlığı, bu konuları tartışma olanağını bile elimizden almak isteyen dezenformasyon yani çıkarılmak istenen sansür yasası, sanki tali olağanmış gibi gündem dışına itilmek istenmektedir.
           

Bu durum gelecekteki tehlikenin gizlenmesini içermektedir. Biliyoruz ki AKP seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde, kimlik ve inanç siyasetini seçimlerin ana stratejisi olarak kullanacaktır. 6’lı masa muhalefeti bilmelidir ki sağcılık yarışı en çok Erdoğan’ın işine yarayacaktır. Bunun bilincinde olan sol partiler ardı ardına açıklamalar yapmaktadır.
           

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık sosyal medyadan paylaşımda bulunarak ”Demek ki neymiş; sağcılıkla sağcılaşarak mücadele edemezsiniz. Sağcılığın panzehiri sağcılık değildir” diye açıklama yaptı.
           

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise laikliğin teminat altına alınması gerektiğini vurgulayarak ”İnanan ve inanmayanın özgürlüğünü güvenceye alacak gerçek laikliktir. Devlet ve din işlerinin birbirinden ayrılmasını savunmadan işin içinden çıkılamaz” dedi.
           

”AKP kopyası muhalefet gerici rejimle mücadele edemez” sözleri ile SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen meselenin önemini belirtti. AKP’nin yirmi yıldır laiklik başta gelmek üzere Cumhuriyet’in ilerici birikimlerini adım adım tasfiye ettiğini vurgulayarak Türkiye’nin bugünkü siyasi atmosferinin darbeler ve baskılarla solun, devrimcilerin tasfiye edilmesiyle oluşturulduğuna dikkat çekerek ”Sağcılık Cumhuriyet’in bir harakirisi olarak bilinçli biçimde güçlendirildi” ifadelerini kullandı. Önder İşleyen ülkeyi bir tür sağcılık yarışına dönüşen bu duruma teslim etmeyeceklerini de vurgulayarak ”Bugün muhafazakar baskı altında ezilen kadınlar başta gelmek üzere tüm ezilenlerin ve emekçilerin çıkarı, laikliği ve özgürlüğü kazanmayı ön plana alan bir siyasetle AKP’yi yenilgiye uğratmaktır” dedi.
           

HDP’den Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da ”Ayrımcılığa sadece başörtüsü takan kadınlar uğramadı. Bugün ve dün Kürtler, Aleviler, azınlıklar ayrımcılığa uğradı ve uğruyorlar” ifadeleri ile açıklamada bulundu.
           

Türkiye’nin meselelerinin sol pencereden bakış açılarının özetini belirttiğimiz açıklamalar gösteriyor ki daha söylenecek çok sözümüz var. Yazımızı Abraham Lincoln’in sözü ile bitirelim; ”Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız”
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 181 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: