Güncel

STK’LAR İLE DETAYLAR GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Dışarı çıkma yasaklı bayram tatili ve başlaması beklenen turizm sezonu Gökçeada’da başta Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU olmak üzere Yetkililere yoğun mesai yaptırıyor.

COVİD19 ile mücadele kapsamında gündemin çok hızlı değiştiği bu günlerde yetkili kurum ve kuruluşlar gündemin değişme hızına ayak uydurarak sürecin sağlıklı yürümesi için çaba sarf ediyorlar.

Yasaklar ile geçireceğimiz bayram tatili için istisna tutulacakların izinleri, vatandaşın mağdur olmaması için alınması şart önlemlerin alınması ve öngörülen kuralların doğru uygulanmasının denetimi gibi bir çok detayın hemen halledilmesi gereken bir süreç yaşanıyor Gökçeada’da. Bakanlıktan gönderilen genelgelerin ada özgünlüğüne uyarlanmasından tutun da vatandaşın mağdur olmaması için verilen izinlerin suistimalinin önlenmesine kadar her detay yetkililerin önüne gelerek çözüm bekliyor.

Gökçeada Kaymakamlığı İçişleri Bakanlığının bayram için yayınladığı genelgede Gökçeada için gerekli uyarlamaları yaparak dün gerçekleşen toplantıda (muhtarlar ve kurum amirleri ile) Gökçeadalılara açıklamıştı. Bu gün STK’lar ile yapılan toplantıda ise bayram için alınan karar ve önlemleri açıkladıktan sonra turizm sezonu için son detaylar konuşuldu.

Gökçeada Sağlık Müdürü ve Gökçeada Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özlem ÇIRPAN, 4 siyasi partinin ilçe başkanları (AK Parti- Ümit Mahmut KOLÇAK, CHP- İsmail ÖZTÜRK, İYİ Parti- Özgür KÖSE, MHP- Mehmet ŞAHİN), Esnaf Odası Başkanı Mustafa ERDEM, Esnaf Kefalet ve Koop. Birlik Başkanı Ramazan ENGİN, ADD Şube Başkanı Mustafa SATAR, Cemevi Derneği Başkanı Hayrettin ALTUNCEVAHİR, Kızılay Şube Başkanı Murat SULUOĞLU, Turizm Derneği Başkanı Kadir ÖZBEK, İşadamları ve Turizmciler Dernek Başkanı Bülent AYLİ, İlçe Emniyet Amir vekili Komiser Fatih ÇELİK ve İlçe Jandarma Komutan vekili Jand. Asb. Bçvş. Fatih TOYKUYU’nun katıldığı toplantıda Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU önce bayram tatili için alınan önlemler hakkında bilgi verdi. Daha sonra başlaması beklenen turizm sezonu ile ilgili konular ele alındı.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU ülke genelinde seyahat kısıtlamasının halen devam ediyor olması (halen 03 Haziran olarak öngörülüyor) bu konuda beklememizi ve hazırlıklarımızın tamamlanmasını gerektiriyor diyerek bu konuda hazırlanacak genelgeyi beklediklerini belirterek süren hazırlıklar ile ilgili bilgi verdi.

Kabatepe’de yapılacak kontrollü giriş konusu tüm katılımcılar tarafından olumlu karşılanıyor. Rezervasyon, ikinci ikametgah ve kira kontratı üçlüsünden en az birinin olması gerekliliği konusunda katılımcılar hemfikir. Önceki toplantıda konuşulan çadır turizmi konusundaki yanlış anlamalar konusuna da açıklık getirildi. Çadır turizmi için yer belirleyerek gereklilikleri yerine getiren işletmelerde çadır kurulmasında engel yok. Denetimsiz olarak rastgele yerlerde çadır kurulamayacak. Bunu yapmak isteyen konuklar zaten Kabatepe’den geçiş yapamayacak.

Turizm Bakanlığının genelgesi çerçevesinde Turistik tesislerde İlçe Tarım Müdürlüğü ve TSM (Toplum Sağlığı Merkezi) işbirliği içinde eğitimlerin başladığını söyleyen Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU konuşmasına “başladığımız eğitimler bayram sonrası da devam edecek. Bu eğitimler önemli ama daha önemli bir gerçek var ki bunu üyelerinize özellikle anlatın. birlikte belirlediğimiz kurallara uyum çok önemli. Arkadaşlar başlayacak sezonda gözardı edeceğimiz küçük bir detay filyasyon ekiplerimizin çalışmasını felç edebilir. Bu durumda Allah göstermesin takip edemeyeceğimiz için olası bir vakanın yayılması anlamına gelir ki, bu durum adamızı karantina noktasına götürebilir. Böylesi bir durum en çok sizleri ve üyelerinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Bu nedenle kurallara uyalım, üyelerimizin uymasını sağlayalım ve unutmayalım ki budan sonra sıkça duyacağımız “Kontrollü Sosyal Hayat”ın olmazsa olmaz 3 kuralı şudur. 1- Kişisel Hijyen 2-Sosyal Mesafe 3-Maske. Bunu özümseyelim ve üyelerimize “ diyerek devam etti.

İYİ Parti ilçe Başkanı Özgür KÖSE tarafından dile getirilen denize girme ve küçük teknelerin denize açılması konusunda Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU yasağın valilik tarafından getirildiği için bu konuda karar alamadıklarını ama konuyu vali bey ile görüştüğünü ve sıcak bir yaklaşım aldığını belirterek “konu önümüzdeki günlerde çözümlenebilir düşüncesindeyim. Ben konuyu sizlerin talebi olarak tekrar gündeme getirerek sorunun bir an önce çözülmesi girişiminde bulunacağım” dedi.

Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU son olarak “Arkadaşlar gelen konuklarımızın bilgilerini (nereden geliyorlar, nerede kalacaklar ve kimlerle temas halindeler) eksiksiz istiyoruz. Bu bilgilerin bize ulaşması demek olası bir olumsuzlukta filyasyon ekiplerimizin takibi ile her şey bizim denetimimiz altında olur. Denetim olası vakaların yayılmasını önleyeceği için korkacağımız bir şey kalmaz” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

EL BİRLİĞİ İÇİNDE GÜZEL BİR SEZON GEÇİRME DİLEĞİYLE..

164320cookie-checkSTK’LAR İLE DETAYLAR GÖZDEN GEÇİRİLDİ
Total Page Visits: 1245 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir