GüncelYazarlar

TATARİNA

Adalı yazarlara, şairlere, çizerlere karşı ayrı bir sempatim ve saygım var. Belki de bu duygu iki toplumlu bir Ada’da yaşamamızın, paylaşmamızın sevgi dolu bir ürünüdür.           

Saygı değer arkadaşım Adalım, şair ve yazar Mehmet Ataman’ın Fikrin Zor Yolculuğu Ada/Kara romanından yaklaşık bir beş yıl sonra ikinci romanı TATARİNA Cinus Yayınlarında Mayıs 2021’de birinci baskısı yayınlandı. Alıp bir solukta okudum. Okuyucularıma da bir an önce alıp okumalarını öneririm.           

Kitabı okuduğunuzda Kırımlıların Aktoprak dedikleri Anadolu’nun mekan olduğu, iki Emperyalist dünya savaşını da kapsayan bir zaman dilimi içerisinde geçen göç olgusunu tüm yönleri ile çarpıcı bir şekilde işleyen romanla karşılaşacaksınız. İçinizi kaplayan hüznü derinden hissedeceksiniz. Osmanlı İmparatorluğunun sonu, ülkemizin verdiği Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyetinin doğum sancıları ile doğuşuna tanıklık edecek ve ülkemizde ki yaşanan devrim sürecinin hayata geçirilişini bir Kırımlı ailenin yaşadıkları pencereden tarihsel ve gerçek yaşamdan duygularla okuyacaksınız.           

Yazar Mehmet Ataman’ın mesleğinin öğretmen olması romanlarına ayrı bir akıcılık verdiğini peşinen kabul etmek gerekiyor. Şimdiye kadar yayınlanan 8 şiir kitabı ve 2 romanında bunu okuyucularım kolayca yakalayacaktır.           

TATARİNA romanı göç olgusunu ve yaban elde kalmayı, dayanışmayı ve paylaşmanın kıymetini okuyucusuna yaşanan tarihsel süreç içerisinde sindire sindire aktarmaktadır. Roman, beni bir Dersim’li olarak daha farklı zamanlara da savurmuş oldu. Yaşanan hüzünlerin ortak yanları oldukça fazladır. Atalarımızdan dinlediğimiz Dersim 1937-38 olaylarının hafızamda yeniden canlanmasına da özel olarak neden oldu TATARİNA romanı. Okuduğunuzda sizler de benim gibi doğduğunuz yörede yaşanan gerçek olaylardan parçalar hafızanızda yeniden canlanacaktır.           

Ellerine, kalemine sağlık  Adalım, sevgili arkadaşım Mehmet Ataman yeni üreteceğin eserlerinde buluşmak dileğiyle.           

Esen kalın…Memleket güzel. Daha güzel olacak memleketimizde nice bayramlara…

Total Page Visits: 590 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: