Güncel

TATİL BAŞLADI ŞİMDİ NE YAPMALI

Bugün tüm ülkemizde olduğu gibi adamızda da öğrenciler karnelerini alarak yaz tatiline başlangıç yaptı. Tüm öğrencilerimizin yorucu geçen eğitim ve öğretim sezonundan sonra tatili hak ettiklerini düşünerek İYİ TATİLLER diliyoruz.

Başlayan tatil çocuklarımız için erken kalkmamak, dilediğince oyun oynamak ve “haydi yatma zamanı, yarın okul var” sözünü duymamak iken ebeveynler için çocuğum için tatilde ne yapmalıyım kaygısı anlamına geliyor.

Bu nedenle uzmanı olmasak ta tatil için deneyimlerimizden ve uzmanlardan edindiğimiz birkaç önemli bilgiyi çocuklarımız ve ebeveynlerimiz için paylaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

Tatilde önemli olan bu zamanı verimli ve etkili biçimde değerlendirmektir.

Uzmanlar diyor ki, “ İnsanlar serbest zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirdiklerinde hayata bağları güçlenmekte; mutlu, işinde başarılı, tutarlı, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler olmaktadırlarAyrıca serbest zamanlarda gerçekleştirilen aktiviteler sosyalleşmeye, topluma uyum sağlayabilmeye ve üretken bir birey olmaya olanak sağlamaktadırGörüldüğü gibi boş zamanını iyi değerlendiren bireyler daha mutlu ve doyumludur. Serbest zaman etkinlikleri eğitim ve öğretim sürecindeki başarıyı da etkileyen bir unsurdur.”

Serbest zamanı iyi bir şekilde değerlendirmek her birey için aynı değildir. Ebeveynler çocukları için bu konuda çocuklarını yakından tanıyan öğretmenleri ve okul idarecileri ile yakın temas kurarak en verimli serbest zaman değerlendirme yöntemini oluşturabilir.

Her şeyin olduğu gibi insanların da (öğrencilerimizin de) bir yıpranma payı vardır. Herkesin kendini yenilemesi, zihnini ve bedenini stresten arındırma ve gelecek yaşamda verimli olabilmek için tatil gereklidir. Herkes için gerekli olan tatil her şeye boş vermek ve hiçbir şey yapmamak anlamında anlaşılmamalıdır.

Bugün başlayan tatil çocuklarımızın yaklaşık 3 ay boyunca bolca serbest zamana sahip olacakları bir dönemi içeriyor. Zamanın akıp gitmesi, tutulamaması, biriktirilememesi özelliği nedeniyle tüm zamanları (serbest zamanları da) verimli kullanma gerekliliği yanında her birey için serbest zamanın verimli olarak nasıl değerlendirileceği önemli bir konudur. Zamanı verimli kullanmak sorumlu bireyin olumlu özelliklerinden biridir.

Çocuklarının serbest zamanları verimli değerlendirmek için ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Serbest zamanların verimli değerlendirilmesi durumunda temel gereksinmeleri karşılanmış, mutlu, kişiliği dengeli, kendisi ile barışık, sorunlarıyla baş edebilen bireyler yetiştirebiliriz. Çünkü serbest zaman etkinliklerinin kazandırdığı sosyal beceri ve deneyimler, bireye yaşamı boyunca sorunlarla mücadele etme, yeni çözüm yolları bulma gücü kazandırır. Serbest zaman etkinlikleriyle bireyler yetenek ve yeterliliklerinin farkına varır ve daha akılcı tercihler yapma olanağı bulur.

Tatil için ebeveynlere ve çocuklarımıza yaptığımız hatırlatmaya burada son vererek gün içinde yaşanan heyecanlı dakikalara dönelim.

Her sezon sonu olduğu gibi tüm okullara yetişme olanağımız olmadığı için Gökçeada Milli Eğitim Müdürümüz Savaş MURATOĞLU’nun programını takip ettik. Ardından da yetişebildiğimiz ölçüde Gökçeada Ortaokulu ve GAAL karne dağıtımında görseller alabildik.

Gökçeada Milli Eğitim Müdürümüz Savaş MURATOĞLU, Şube Müdürleri Ali Osman CURA ve Fatih AYDIN ile birlikte Gökçeada Burhanettin Kurt Anaokulunda bazı öğrencilerin karne dağıtım törenine katılarak çocukların heyecanına ortak oldu.

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE HAK ETTİKLERİ TATİLİ GÖNÜLLERİNCE VE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE YAŞAMALARINI DİLEYEREK sizleri çekebildiğimiz ve sizlerden gelen destek görselleri ile baş başa bırakıyoruz. ÖĞRENCİLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM EĞİTİM CAMİASINA İYİ TATİLLER..

Total Page Visits: 962 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir