GüncelYazarlar

TAVLADA İYİ DEĞİL, AMA KİM? SATRANÇ USTASI

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta bir haftayı geride bıraktık. İnsanlık dramı devam ediyor. Ruslar Kiev’e doğru uzun bir askeri konvoy ile hızla hareket halindeler. Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’nin başını çektiği Rusya’ya yönelik tüm ekonomik yaptırımlar karşısında, bu kadar geniş bir şekilde siyasi-ekonomik-askeri harekata girişilmesi Putin’in hiç aklına gelmemiş olması sizce mümkün mü? Yazımızın başlığında ne demek istedik Ruslar tavlada iyi değildir ama iyi bir satranç ustasıdır. Bakalım kim şah-mat çekecek.
           

Avrupa’da kaos devam ederken bakalım savaşın Türkiye ekonomisine olası etkileri neler olacaktır. Uzmanların tahminleri 30-35 milyar dolar civarında olacağı belirtilmektedir. Krizin uzaması Türkiye’nin ekonomik zararını büyütecektir. Ama siyasi iktidarın ”Boğazlardan para kazanamıyoruz” gerekçesiyle değiştirmek istedikleri Montrö Sözleşmesinin önemini kavramış oldukları da somut bir gerçektir. Artık bu saatten sonra Atatürk döneminde imzalanan, Lozan’dan sonra Türkiye’nin ikinci hukuki güvencesi olan Montrö’ye laf söylenemeyeceği de idrak edilmiştir. Yaşanan bu somut durumdan sonra Kanal İstanbul projesinin de hayal olduğunu bir kenara not edelim. Rant için o bölgede yurt içinden ve yurt dışından yoğun yatırım yapanlar düşünsünler birazcık da.
           

Rusya-Ukrayna krizinin ülkemiz ekonomisine getireceği maliyetleri şöyle belirtebiliriz. Petrol, Turizm, Tarım ve İthalatta karşılaşacağımız sorunlar ve döviz kurunda ki yaşanan son gelişmeler neticesinde KKM (Kur Korumalı Mevduat) in Hazine’ye çıkması olası maliyeti de düşünülmeli. Ülkemize gelen Rus ve Ukraynalı turistin %30 kadarı bu bölgeden. Rusya’dan sağlanan doğal gaza gelecek zam ve yine Rusya’dan ithal edilen hububatın oranı yaklaşık %30, Dünyada buğday fiyatları şu an %25 daha pahalı hale geldi. Petrolde ise geçen yıl 70 dolar olan fiyat halen 100 dolar seviyelerine çıkmış bulunmaktadır. Bu şartlarda karşılaştığımız acı gerçek ise her ülke için döviz rezervlerinin ne kadar önemli olduğunu görebilmektir.
           

Ülkemiz muhalefet partilerinin 28 Şubat 2022 de güçlendirilmiş parlamenter sistemin temeli için attıkları ortak imza güzel ama, ekonomik krizden çok çeken güzel ülkemin halkının güvenini kazanması için ekonomiyi nasıl düzelteceğini muhalefet koalisyonu bir program ile anlatması gerekecektir.
           

Özetle Dünya ve Türkiye’de durumlar böyle. Söyleyecek sözümüz ise Rusya’nın yayılmacı politikalarına HAYIR, ABD Emperyalizmi ve onun tetikçisi NATO’ya HAYIR. Hemen şimdi BARIŞ.
           

Napolyon Bonaparte’in 1812’de ”Bırakın uyusun! Uyanırsa yer yerinden oynar” dediği ÇİN uyanırsa bakalım hangi ülkelerin uykusunu kaçıracak.
           

Esen kalın… Memleket güzel… ”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 773 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir