​TERZİ FİKRİ…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındığın kilogramının 54 liradan alınacağını bugün açıkladı. CHP, İYİ Parti ve SOL Parti’nin fındık alımı için açıkladıkları fiyat ise en az 70-74 lira civarında olmasını istemişlerdi.
           

SOL Parti’nin ekonomik krize, zamlara, fındık tekellerine, taşocaklarına ve madenlere karşı örgütlediği ”Fındıkta Sömürüye Son” Mitingi 24 Temmuz Pazar günü Fatsa’da yapıldı. 3 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ”Burada bütün Fatsa’ya devrimciler olarak bir söz veriyoruz. Bu mitingden sonra fındıkçının taş ocağı istemeyen halkın emekçinin yanında olacağız. Biz bu mücadeleyi tüm gücümüzle sürdüreceğiz. Zenginin parasına kur güvencesi verenler emekçilerin hakkını vermek zorundadır” dedi.
           

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada Fatsa’nın 1980 yılında askeri operasyonla görevden alınan ‘Terzi’ lakaplı Sosyalist Belediye Başkanı Fikri Sönmez’i de hedef alan Erdoğan, ”Ordu, Terzi Fikri’yi de iyi bilir, onların bedelini benim Ordum çok ödedi” ifadelerini kullandı.
           

Bu söz üzerine yakın tarihimize bir göz atmak şart oldu;
           

Fikri Sönmez 1979’da ilçede yapılan seçimlere Devrimci Yol’un adayı olarak girmiş,  CHP, AP ve MSP’nin iki katı oy alarak bağımsız Belediye Başkanı seçilmiştir. Fatsa, bir sosyalist yerel yönetim deneyimi olarak bugüne değin birçok araştırmaya konu olmuştur. Kısa sürede yaptıklarıyla halkın büyük sempatisini kazanan ve Türkiye çapında yankı uyandıran Fikri Sönmez öncülüğünde Fatsa Belediyesi yönetimi, 11 Temmuz 1980’de ‘Nokta’ adlı askeri operasyonla görevden alınmıştır.
           

Mahkemedeki savunmasında ”Ben ne yaptıysam halkım için, halkımla beraber yaptım” diyen Fikri Sönmez ise 12 Eylül darbesinin ardından 4 Mayıs 1985’te 47 yaşındayken ceza evinde hayatını kaybetti. Can Yücel Terzi Fikri için yazdığı Şiir’de şöyle diyordu;            

Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa’ya           

O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla           

Noktalar, noktalı virgüller, askeri operasyonlar           

Kimse çıkaramaz Fatsa’nın sırtından!           

Emek hakkının sımsıcak çıplaklığını Bu yazımızı da Heraklit’in sözleriyle sonlandıralım ”Ölçülü olmak en büyük erdemdir. Bilgelik doğaya kulak vererek hakikati söylemek ve doğru olanı yapmaktır”
           

Esen kalın… Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 181 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: