Güncel

TOÇ BİR-SEN SALDIRIYI BASIN AÇIKLAMASI YAPARAK KINADI

Toç Bir-Sen Çanakkale 51 Nolu Şube Başkanı Osman Nuri TATLI 11 Haziran perşembe günü görevini yaptığı esnada Gökçeada Dereköy’de saldırıya uğrayan Veteriner Hekim Ceyhun AYMELEK’e yapılan saldırıyı basın açıklaması yaparak kınadı ve faillere gereken cezanın bir an önce verilmesini talep etti.


Toç Bir-Sen Çanakkale 51 Nolu Şube Başkanı Osman Nuri TATLI beraberinde Başkan yardımcıları Mustafa YILDIRIM ve Ramazan EREN ile Çanakkale İl Tarım Orman Sendika Temsilcisi Kubilay YALÇIN, Gökçeada- Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi İl Koordinatörü Serkan YURDABAK olmak üzere ilk gemi ile adamıza geldi.

Saldırıyı kınamak için adamıza gelen konuklara katılan Gökçeada İlçe Tarım Müdürü Mehmet KAVRUK, Gökçeada İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Ceyhun AYMELEK (saldırıya maruz kalan veteriner hekim), Toç Bir-Sen İşyeri Temsilcisi Sultan KARASU, Gökçeada Orman İşletme Şefi Kerime SEZGİN, Memur Sen Gökçeada Temsilcisi Ercan KONYAR ve saldırıyı kınayan Gökçeadalılar Gökçeada İlçe Tarım Müdürlüğü önünde bir araya geldiler.

Saat 12:00’de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak toplananlara Toç Bir-Sen Çanakkale 51 Nolu Şube Başkanı Osman Nuri TATLI basın açıklamasını okuyarak saldırıyı kınadı ve taleplerini yetkililere iletti. Basın açıklamasının tam metnini ister videomuzdan izleyebilir isterseniz de aşağıda okuyabilirsiniz.

Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) olarak; Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanlarına yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Gökçeada’mızda, mesai mefhumu gözetmeksizin, zor şartlar altında, büyük fedakârlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapan Gökçeada İlçe Tarım ve Orman personelimiz, Ülkemizin Covid-19 ile mücadele ettiği bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile görevlerini yürütmeye devam etmişlerdir.

Ancak; halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği iş ve işlemlerini yürütmek, ormanlarımızı ve tabiatı korumak amacı ile cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımıza karşı neredeyse her gün yaşanan bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmakta ancak, resmi makamlarca yeterince hukuki ve idari tedbir alınmamaktadır.

Maalesef Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapan mesai arkadaşlarımız, görevlerini icra ederken saldırıya uğramışlar ve şiddete maruz kalmışlardır. Gökçeada’da gerçekleşen olayda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimiz Veteriner Hekim Ceyhun AYMELEK, 11 Haziran Perşembe günü Dereköy’de görevi esnasında darp edilmiştir.


Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; yaralanan mesai arkadaşımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bakanlığımız Çalışanlarına yapılan saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik (Kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin) uygulanan şiddeti önlemek amacı ile ceza oranları artırılmış ancak, ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dâhil edilmemiştir.

Şimdi buradan yetkililere sesleniyoruz;

28 Mayıs 2020 tarihinde, Sakarya Akyazı’da görev yapan Orman Mühendisi ve Orman Muhafaza Memuru çalışanlarımıza yapılan silahlı saldırı,

17 Mayıs 2020 tarihinde Hatay Dörtyol’da koruma görevi gerçekleştiren, Orman Muhafaza Memuru ve Şoför olarak görev yapan arkadaşlarımıza tahra (budama bıçağı) ile yapılan saldırı,

14 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Esenyurt’da, Alo 174 Gıda Hattına gelen bir ihbar üzerine olay yerine giden denetim ekibimizin darp edilerek çalışanlarımızın alı konulması,

05 Mayıs 2020 tarihinde Şanlıurfa Viranşehir’de görevli Veteriner Hekim çalışanımızın, köyde aşı ve küpeleme çalışması sırasında fiziki şiddete maruz kalması,

20 Mart 2020 tarihinde Malazgirt Karıncalı Köyü, Düvenciler mezrasında aşılama faaliyeti için göreve giden Veteriner Hekime yapılan saldırıda sağ ayağında oluşan kırıklar ve yan bağların kopması sonucu 3.5 saat süren ameliyat sonucu tedavi altına alınması,

15 Ocak 2020 tarihindeGaziantep’te, Tarım ve Orman Bakanlığının kamuoyu ile paylaştığı tağşiş listesinde ismi geçen süt ve süt ürünleri işletmesine, hileli üretime devam etmesi üzerine denetim yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim ekibinin silahlı saldırıya uğrayarak, çalışanlarımıza art arda 14 el ateş açılması,

Kayseri’de yemek yedikleri bir lokantada insan sağlığına zararlı bir hayvanın imha işlemini yapan çalışanlarımızın küfürlü ve fiili saldırıya uğraması, Adıyaman Samsat İlçe Müdürümüzün, tarlalarının “sulu tarım arazisi” gösterilmesini isteyen bir grup tarafından makamında darp edilmesi, 2016 yılında İstanbul Sarıyer’de yasak dönemde trolle balık avlayan bir grup tarafından saldırıya uğrayan, 32 yaşındaki Su Ürünleri Mühendisi Mehmet ÖZDİNAR’ın hayatının baharında öldürülmesi… gibi olaylar, Bakanlığımız çalışanlarının da şiddetin önlenmesi yasasına dahil edilmesi gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Ayrıca; mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiparane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

Gökçeada’da yaşayan değerli vatandaşlarımızın yaşanan bu üzücü olayın tekrar etmemesi için ellerinden geleni yapacaklarına inancımız tamdır. Olayın yaşanmasının hemen ardından saldırıya uğrayan çalışanımızı arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten Genel Başkanımız Hüseyin ÖZTÜRK’e, bizleri arayarak destek mesajı veren teşkilatımızın değerli mensuplarına, burada bizi yalnız bırakmayan Gökçeada Memur-Sen teşkilatımıza ve değerli üyelerine, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanlarımıza ve siz değerli basın mensuplarına katılımlarından ve desteğinden dolayı teşekkür ediyorum…

VETERİNER ARKADAŞIMIZA YAPILAN FİİLİ SALDIRI VE BİR ÇİFTÇİMİZİN BAHÇESİNE YAPILAN SALDIRI BAŞTA OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ SALDIRILARI GERÇEKLEŞTİRENLERİN GEREKEN CEZALARI ALMASI DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 1295 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir