GüncelYazarlar

TURİZM SEZONU TEHDİT ALTINDA MI?

Gökçeada’da mart ayı ile birlikte yükselmeye başlayan COVİD 19 vakaları hız kesmeden devam edince Gökçeadalılar turizm sezonunun tehdit altında olup olmadığını konuşmaya başladı.

Hızla artan vaka sayıları, sayı olmaktan çıkıp can almaya başladı. Bir yıl boyunca görmediğimiz vaka sayılarını mart ayında fazla fazla gördük. 1 günde 21 vaka ile rekorlar kırdık. Tepe noktası bu artık düşüş başlar diye düşünürken Nisan ayı daha mı kötü olacak kaygısını yaşamaya başladık. Daha dörtte biri geçmeden oluşan vaka sayıları Gökçeadalıları korkutmaya yetiyor.

ŞEHİR EFSANESİ YALAN ÇIKTI

Mart ayı içinde gündeme gelen vakaların ağırlığı İngiltere mutasyonlu virüs olduğu belli olunca, bu mutasyon hızlı yayılıyor ama daha az öldürücü ve hastalık hafif seyrediyor söylemi her yerde olduğu gibi adamızda da konuşulmaya başlamıştı. Geçen zaman gösterdi ki bu söylem bir şehir efsanesinden başka bir şey değilmiş.

Bu söylentiye inanarak soğuk algınlığı gibi geçeceğini düşündüğümüz hastalık yoğun bakımları doldurduğu yetmezmiş gibi sevdiklerimizin hayatını da almaya başladı.

Bu virüs söz konusu olunca sağlığımızı düşünürken kişisel ya da aile bireylerimizin sağlığı yanı sıra daha geniş bir çevrede düşünmek zorundayız. Çünkü virüs çok hızlı yayılıyor. Her an her yerden biz ya da aile üyelerimizden birine bulaşabilir. (masumane bir sohbette, alışverişte, işyerinde vb.) Küçük bir bulaşının dikkat edilmezse nasıl yayıldığını son günlerde yaşadığımız örneklerle biliyoruz. Bu durumu kontrol altına alamazsak adamız için büyük bir önem taşıyan turizm sezonunu etkileyebilir. Böylesi bir durum zaten çok zor günler geçiren Gökçeada esnaflarının daha da zor duruma düşeceğini tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Her şeyden durumun ciddiyetini kabul etmekle işe başlamalıyız. Sağlık Müdürümüzün dün yapılan toplantıda bahsettiği ve virüsle mücadelede ciddi sorunlar yaratan “Uyumsuz hasta ya da uyumsuz temaslı” olmamalıyız. Herhangi bir nedenle karantina durumuna düşersek (pozitiflik, temaslılık, test vererek sonuç bekleme vb.) çok dikkatli olmalıyız. Sadece kendimiz için değil yakınlarımız, sevdiklerimiz, komşularımız ve tüm Gökçeadalılar için kurallara uygun davranmalı, en önemlisi de bizler için 24 saat koşturan sağlık çalışanlarımıza ve filyasyon ekiplerimize yardımcı olmak için açık ve şeffaf bilgiler vermeliyiz.

NİSAN AYI GÖKÇEADALILAR İÇİN BİR SINAV OLACAK. BU SINAVSDA BAŞARILI OLURSAK TURİZM SEZONUNDA GÜLECEĞİZ. AKSİNİ İSE DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM..

Total Page Visits: 510 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir