GüncelYazarlar

TÜRKİYE DE ÜRETİCİ OLMAK

Ülkemiz genelinde vatandaş ekonomik olarak çok zor günler geçiriyor. Enflasyon durmak bilmiyor. Döviz kurları almış başını gidiyor. Maaşlara yapılan zamlar daha cebe girmeden uçup gidiyor. Üstelik var olan maaşlar enflasyon karşısında küçüldükçe küçülüyor, satın alma gücü düşüyor.           

Çünkü, ülkemizde gıda tarımı ile uğraşanlar üretimi bırakmak zorunda kalıyorlar. Yerli üretici ne yapsın, siyasi iktidar işin kolayına kaçıp her şeyi ithal eder duruma geldi. Saman da ithal ediyor, ayçiçeği de ithal ediyor. Ayçiçeği yağına yapılan son zamlardan sonra zeytinyağı kg fiyatı ile başa baş duruma geldi.            

Şimdi sadece ülkemizde yetiştirilen bir üründen bahsedersek durumu özetlemiş olacağız. Konumuz patates üreticisinin verdiği onca emekten sonra ancak 4 kilo patates = 1 Adet Maske  durumu.Niğde ilimizde bir çiftçi üretip deposunda beklettiği patatesin kilosunu 25 kuruşa sattığını belirterek, markette maske bir lira yani 4 kilo patates bir maske ediyor diyor. Ülke için, üretici için içler acısı bir durum. Niğde’de yılda 830 bin ton patates üretiliyor. 25 kuruşa patatesi satmakta bile oldukça zorlanıyor. Vatandaş ise patatesi 2 liraya alıyor. Demek ki tüketici de üretici de mağduriyet yaşıyor.           

Çiftçi bildiği üretimi yapar. Alternatif ürünlere yönelmek risklidir. Pazar bulmanız gerekir. Zarar da etse kar da etse üretici patatesten vazgeçmez. Bu Niğde’de böyledir, yaklaşık 70 bin dekar alanda patates tarımı yapılan Ödemiş İlçesinde’ de böyledir. Adana’da da üreticinin durumu aynıdır.            Patates üretim maliyeti 1 kilogramda 1 TL’dir. Bir dekarda 3 bin 500 yüz kilonun üzerinde üretim yapılabilirse kar edile biliniyor. Bu da tohum, tarla ve hava şartlarına bağlı. Türkiye’deki patates üretiminin %90’nı yemeklik %10’nu da sanayiye yöneliktir. Yani cips ve kızartmalıktır. İhracat olmazsa yemeklik üretim sıkıntıya düşer diyor tarım uzmanları.           

Çiğ patates ile yapılanları hayal bile edemeyiz. İnanmazsanız yemek pişirme konusunda uzman olan herkese sorabilirsiniz. Genel olarak üreticiye destek olunursa geçmişte olduğu gibi, kendi kendine yeten 7 ülkeden biri oluruz. Fazla geç kalmadan devlet desteği tüm üreticilere verilmelidir. Yoksa ülkemizin tarlaları da vatandaşlarımızın mideleri de boş kalacaktır.           

Sağlıcakla kalın…

Total Page Visits: 691 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir