GüncelYazarlar

TÜRKİYE YASTA, DAYANIŞMA VAR, İSTİFA YOK!

6 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 04,17’de 10 ilimizi, ilçelerini ve köylerini etkileyen şimdilik on binlerce kaybımızın olduğu on binlerce yaralımızın olduğu depremin yol açtığı büyük felaket karşısında halkımızın dayanışmasının olağanüstü olduğunu hep birlikte gördük ve yaşadık. Yaşıyoruz. Bu büyük felaketin yaşandığı ülkemizde sorumluluk alarak istifa eden bir yetkilinin olmaması oldukça manidardır.

            Deprem enkazının altında sadece kurtarma çalışmaları yapılmıyor, aynı zamanda görevini layıkıyla yapamayan eksik yapan, geç kalan devlet yetkilileri de aranmaktadır. Acı ama gerçek olan bu durumu tüm çıplaklığıyla Türk halkı yaşamaktadır. Ne zaman ki önceden tedbir getiren bir yönetim seçeriz. İşte o zaman bu ülke düzelecektir. ”İmar affıyla toplam 205 bin Hataylı vatandaşımızın sorununu çözdük!” diye 2018 seçimlerinde halkımıza verilen müjdeleri açıklayan siyasi iktidar muktedirlerinin şimdi acaba vicdanları sızlamakta mıdır? Depremin vurduğu 10 ilde toplam 294 bin kaçak yapı affedilmiştir. Adına da İmar Barışı denilmiştir.

            Karşılaştığımız büyük felaketin, ilahi takdir değil siyasi bir takdir olduğunu artık kavrayalım. Aklımızla alay etmesinler artık… Dayanışma ile kötülüğü yeneceğimizi öğrenelim artık. Akla, bilime ve işin uzmanlığına güvenelim. ”Asrın Felaketi” diyerek sorumluluğu ilahi güçlere yıkmayalım. Yaşadıklarımız bizlere başkanlık sisteminin işlemediğini tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarmıştır. Betona dayalı büyüme modeli iflas etmiştir, görüyoruz ki sadece konutlar değil, hastaneler, otoyollar, havaalanları, çeşitli kamu hizmet binaları da yıkılıp gitti. Kâr, rant ve çıkar için ortaya çıkan çarpık yapılaşma ile ülkeyi yönetenler, şimdi tek vaat de bulunmaktadır. Yeni binalar inşa etmek için bir yıl süre istemektedir. Toplumdaki dayanışma refleksi buna müsaade etmeyecektir. Tek adam rejimi bir anlamıyla depremle geldi, depremle gideceklerdir.

            Önümüzdeki dönem deprem bölgelerinde mağdur kesimlerin korunup planlı, kamuculuğun gözetildiği bir seferberliğe ihtiyacımız var. Milyonlarca insanın aynı anda hem tüm geçmişi hem de geleceği elinden alınmış oldu. 2023 yılında AFAD’ın bütçesi %33,6 azaltılırken, Diyanet’in bütçesi ise %56,6’lık artış sağlanmıştır. AFAD 2018 yılında İçişleri Bakanlığına bağlanarak tüm özerkliği ve hareket kabiliyetini kaybetmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük, en önemli insani yardım kuruluşu olan KIZILAY nerede. KIZILAY sayısız yolsuzluk, lüks tüketim ve yüksek maaş haberleri ile basın da yer almaktadır. Yazıklar olsun.

            1999 depreminde yıkılmayan Tavşancıl Belediyesi ve son yaşadığımız depremde yıkılmayan Hatay’ın ilçesi Erzin’de belediye başkanları kaçak yapılaşmaya izin vermeyerek ülkemizin yüz akı olmuşlardır. Darısı Gökçeada Belediyemize diyelim. Bir daha büyük kollektif acılar, toplumsal travmalar yaşamamak dileğiyle. BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM…

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim” 

Total Page Visits: 1525 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: