GüncelYazarlar

TÜRKİYE’NİN GOEBBELS’İ, EBABİL HÂREKATI…

Joseph Goebbels, Almanya’nın faşist diktatörü Hitler’in sağ koluydu. Nazi Almanya’sının Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığını 1933-1945 yılları arasında yapmış Hitler’in en sadık yandaşıydı. Büyük yalan olarak bilinen tekniğini kullanarak kitlesel propagandanın ustası olarak tarihteki yerini almıştır.

            Joseph Goebbels’in öne çıkan propaganda ilkelerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Gerektiğinde yalan söylemekten kaçınmayın.
  • İnsanların beyni tembeldir. Tembel beyin yalanı çok daha iyi hazmeder.
  • Halka anlattıklarınızın gerçek olması şart değildir.
  • Söylediğiniz yalanlara inananlar mutlaka çok olacaktır.
  • Bir yalanı sürekli tekrar edeceksiniz. Bunu yapınca halk kendi fikriymiş gibi inanmaya başlar.

            Gelelim günümüz Ebabil Hârekatı’na, bu hârekat Jandarma’dan, Emniyet’e, belediyelerden, bakanlıklara kadar kamu kurumlarından ihaleler alarak mali alt yapısını oluşturmuştur. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun etrafında kümelenen trol gruplarını açıkladığı dosya ile devlet bürokrasinin AKP eliyle nasıl kullanıldığını özetlemiş oldu. Ebabil Hârekatı’na baktığımızda temelinde AKP iktidarına verdiği destekle tanıdığımız Genç Siviller hârekatını, 1995 yılında ağlayarak okuduğu şiirle Fethullah Gülen’i ve salonda bulunanları göz yaşlarına boğan aynı hârekatın mensubu Mücteba Kılıç’ı görmekteyiz. Bu kişi AKP’ye 12 Eylül 2010’da ki anayasa değişikliği referandumunda destek veren DSİP (Devrimci Sosyalist İşçi Partisi) oluşumunda aynı zamanda üyesi. Süleyman Soylu’nun Basın Müşaviri olarak görünen, daha sonra İçişleri Bakanı Danışmanı olarak değiştirilen Emin Şen ise, onun gibi sosyal medyada trol lük yapan Ebabil Hârekatı gibi ekipleri kontrol eden küçük komutanlardır. Onlar aslında bu büyük rant çemberinin içinde kırıntılarla beslenen ufak kuşlardır. Onların işi hakaret etmek, hedef göstermek ve yalan söylemektir diye ifade etmektedir BirGün gazetesindeki köşesinde Berkant Gültekin. Dünyanın başka bir yerinde olsa İçişleri Bakanı’nın kamu kaynaklarıyla 8 bin trollük ordu beslemesi, bırakın bakan istifasını, hükümetler devirir.

            İşte, Nazi Almanya’sının Goebbels’i ile Türkiye’mizin Ebabil Hârekatı arasındaki benzerlikleri irdelemeyi de okuyucularıma bırakıyorum.

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

481070cookie-checkTÜRKİYE’NİN GOEBBELS’İ, EBABİL HÂREKATI…
Total Page Visits: 807 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir