GüncelYazarlar

UYARI/YORUM

 Amerika da seçimler bitti, Joe BİDEN kazandı. Donald TRUMP Ocak ayında görevi devredene kadar ”Topal Ördek” konumuna düştü. Türkiye halkı Trump’un  T.C. Cumhurbaşkanına hakaret ve aşağılayan mektubunu unutmadı. Sanki içten içe bir sevinç yaşıyor gibi. Trump kaybetti, ilaç sanayi (Abd-Almanya ortaklığı) Pfizer aşılarının %90 başarılı olduğunu açıkladı ve Amerikan borsası patladı deniyor. Taner Akçam alın size bir komplo teorisi diye yazıyor, güle güle kullanın.         

Amerika da bunlar oluyor da Küçük Amerika Türkiye geri kalır mı? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ediyor. Gerçi beklenen bir durumdu, ülke siyasi ve ekonomik bir krize doğru gidiyordu. Dövizde ki kur yükselişlerinin karşısında TL çaresiz kalmış çocuk gibiydi. Ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı istifa ettiğini sosyal medyadan yazıyor. Açıp ulusal basına bakıyoruz hiç bir haber yok. Yazan bir-iki muhalif gazete ise sanki atlatılmış haber yakalamış pozisyonunda. %90 Basına hakim olan iktidar yanlısı gazetelerden tık yok. Yesinler böyle gazeteciliği.         

Türkiye de muhalefet partilerinin birkaç aydır erken seçim diye meydan okumalarından sonra, sanırım artık elleri daha da güçlendi. Türkiye kaçınılmaz olarak eninde sonunda erken seçime gidecektir. Hele önce şu seçim kanunu değişikliği bir hazırlansın , sonra Devlet Bahçeli erken seçim çağrısı için hodri meydan diyerek tarihsel görevini yerine getirecektir. Peki bu seçim kanunu değişikliğinde neler var derseniz madde madde bir görelim;

1- İttifaklar için seçim barajı

2- Milletvekilinin bir partiden diğer partiye geçiş için bekleme süresi

3- TBMM’nde grup kurmak için yeterlilik sayısı

4- Dar bölge daraltılmış bölge seçim sistemi

5- Muhtarlık seçimlerinin yerel yönetim seçimleri ile değil başka bir günde yapılması         

Yukarıda bahsedilen bu seçim kanunundaki değişiklikler bir kanunlaşsın ondan sonra hodri meydan, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın misali.         

Uyarı/yorum, halk enflasyon altında eziliyor, dün aldığı bir malı bir daha ki sefere aynı fiyata alamıyor. İşsizlik almış başını gidiyor. Genç nesil ne yapacağını şaşırmış, üniversite mezunu olmak artık bir kriter değil iş bulabilmek için. Ülkede emeklilerin durumu ayrı bir dram. Maaşlarına fazla zam yapılmasın diye TÜİK nereden nasıl buluyorsa aylık enflasyonu hep %1’in altında çıkarıyor. Paranın satın alma gücü her ay düşüyor, ülkede zengin-fakir arasında ki uçurum her geçen gün fersah fersah açılıyor. Eskiden ora tabaka vardı ülkede, kayboldu buharlaştı gitti son 18 yıl içinde.         

Uyarı/yorum Ana muhalefet partisinin lideri ne diyor Berat Albayrak’ın istifasından sonra”Veziri vererek Şahı kurtaramazsınız”          

Ülkede ”At izi it izine karıştı’‘ deniyor. Ben demiyorum, istifa eden bakan söylüyor. Ülkenin hali bu, söylü/yorum.

225180cookie-checkUYARI/YORUM
Total Page Visits: 614 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir