YANLIŞ NESİLE ÇATTINIZ ! BİZ Z KUŞAĞIYIZ

Myanmar’da ordu kanıt sunmaksızın Kasım ayında yapılan seçimlerin hileli olduğunu iddia ederek yönetime el koydu.             

Myanmar’da darbeyi protesto eden gençler esprili sloganlarla sokaklara çıktılar. Yıllar öncesinin muhalif hareketlerine göre Myanmar’da gençlik o yıllara göre daha özgür bir ortamda yetişti. İnternet erişimleri olduğundan ve batı dünyasında yaşananları yakından takip edebiliyorlar. Dolayısıyla esprili pankartları da görebiliyoruz.             

Z Kuşağı olarak adlandırılan 2000 yılından sonra doğmuş çoğu 20’li yaşlarda olan darbe karşıtı protestocular bu kez demokrasi yanlısı mesajlarının yanına esprili, kendileri ile dalga geçen sloganlarla sokaklara çıktılar. Z kuşağının bir önceki kuşaktan çok daha farklı olan ilişki kültürü, protesto gösterilerinde sloganlara ve pankartlara büyük oranda yansıdığını görüyoruz.             

Taşınan pankartların birinde şunu görüyoruz ”Eski sevgilim kötüydü, ama Myanmar ordusu daha kötü”. Bir başka meşhur slogan ise ”Ah! yine başladık”.             

Darbe karşıtı protestolar, 2007’de ”Safran Devrimi” adı verilen eylemlerden bu yana görülen ve on binlerce kişinin ülke genelinde sokaklara döküldüğü en büyük protesto gösterisi oldu.             

Bazı genç protestocular ise darbeye karşı daha açık sloganlar kullandı. Örneğin bir pankartta ordunun yanlış insanlara karşı savaş başlattığını ima eden ”Yanlış nesile çattınız” sloganı yazıyordu. Bir diğer pankartta ise doğrudan darbeyi yapan ordu komutanı Min Aung Hlaing’e (Mal) doğrudan atıfta bulunan ve uzun boyuyla dalga geçen slogan vardı. ”Benim hayallerim Mal’ın boyundan uzun”.             

Ülkemizde, Z Kuşağının Boğaziçi Üniversitesine dışarıdan atanan AKP’li Melih Bulu’ya karşı ”Kayyum Rektör” nitelemesi ve nice esprili pankart ve videolar yapmaları Myanmar’da ki Z Kuşağını aratmıyor desek yeridir.             

Trakya Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri olan Prof.’dan Boğaziçi öğrencilerine: ”Gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz” bilin istedim diyerek tehdit ettiği paylaşımla,Z Kuşağının protestolarda kullandığı zeka işi sloganlarını karşılaştırmayı da sevgili okuyucularıma bırakıyorum. Esen kalın…

Total Page Visits: 369 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: