Güncel

YENİ YIL YENİ UMUTLAR

Herkes zaman zaman yeni kararlar almak veya alınan kararları uygulamak için belli tarihlere ihtiyaç duyar. Hafta başları, doğum günleri gibi… Yeni yıl da bu önemli tarihlerden biridir. Bu yüzden yeni yıl yeni başlangıçlar, yeni umutlar için büyük bir fırsat olarak algılanır. 

Yeni yıl bir umut. Umut insanı sabah yataktan kaldırabilen tek şey. Umut, yüreğimizi aydınlatan ve asla sönmeyecek ışığımızdır. Umutsuz yaşam olmuyor. Yeni yıl da gerekli. Umudu taşıdığı sürece… Umudumuz olmazsa, yeni yıl “yeni” değil, “yine bir yıl” olur!

Yeni yıldan ille bir şeyler isteriz ve bekleriz malum. Umut eder, umut dolu cümleler söyleriz, hedefler ve beklentiler koyarız kendimize! Yeni yıl birçoğumuz için bir mihenk taşıdır. Yıl değişince, yorulduğumuz sıkıldığımız her şeyi değiştirmek için bahanemiz olur yeni yıl.  Yani yeni yıldaki hedefler ve beklentiler aslında değişim isteğidir. Tabii ki  tek bir sözden ibaret temenniler, değişimi de yeniliği de elbette getirmez.

Aslında yeni yıl bir şey getirmez. Biz kendi kendimize getiririz. Ama yeni yıldan beklemek umudu artırır. Bir nevi “ben değil o yaptı” düşüncesi gibidir. Kendimizden değil, “ötekinden beklediğimiz sürece, umutlar hayal kırıklığına dönüşür.

Geleceğe dair plan yapmak aslında sağlıklı bir ruh durumunun göstergesi. Ancak tüm planların tek bir güne bağlanması, gerçekçi olmaması, gelecek yıldan olağanüstü beklentiler içine girilmesi, hayal ile gerçeği birbirine karıştırmaya ve kişiyi kendi gerçekliğinden uzaklaştırmaya yol açabilir. 

Geçen yıldaki başarısız yöntemleri, aynı tutum ve davranışları tekrar etmek, yeni yılda bir şey kazandırmaz.  Siz değişmeden, değiştirmek için eyleme geçmeden  yeni yıl denilen zaman kavramı bir şey yapamaz ki, ancak sizler kendi hayatlarınızı değiştirebilirsiniz. Kendinizin dışındaki bir kavramdan kurtuluş beklemek, bile bile lades demeye benzer. Siz siz olun, yeni yıla değil, kendinize inanın…

Hayat ile ilgili beklentilere sahip olmak, hayata daha olumlu ve umutlu bakıldığını gösterir, hayattan alınan zevke olumlu katkı sağlar. Gerçekleşmesi olası dilekler, somut istekler yaşam kalitesini artırır. Ancak bu noktada hedefleri küçültmekte yarar var.

Örneğin en çok dilenen “sağlıklı bir yıl” isteğini bile yeni yılda spor yapmak, iyi beslenmek, sigarayı bırakmak, gereken sağlık kontrollerini ihmal etmemek gibi somut eylemler haline getirmek daha doğru bir davranıştır. Umut ederken eyleme geçmek gerekir.  İşin sırrı galiba o tarihi beklemeden, yılbaşını beklemeden harekete geçmek.

Yunus Emre’nin bir şifa saydığım sözünü belleğimde hep taze tutarım:

“Her dem yeni doğarız bizden kim usanası”.

Mutlu, sağlıklı, istediklerinizin gerçekleşeceği ve Yaşamımızda unutulmaz güzel anıların oluşacağı bir yıl olması dileğiyle.

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Astroloji Danışmanı

Total Page Visits: 676 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir