YILDIZKOY YALNIZ DEĞİLSİN !

Yıldızkoy, Gökçeada da halkın en kolay ulaşabildiği, denize girebildiği en önemlisi deSu altı milli parkı ile kucaklaştığı konumu ile doğallığını koruyan, betonlaşmanın olmadığı, gözümüz gibi korumamız gereken doğanın bizlere armağanıdır. Bilinmelidir ki Yıldızkoy yalnız değildir. Sahipsiz hiç değildir. Bundan sonra da korunması için verilecek hukuksal mücadele sonuna kadar devam edecektir. Bu böyle biline. Sağır sultanlara duyurulur.
           

Öncelikle sormamız gereken soru, bu doğa harikası koyun çevresindeki imara açılması düşünülen 288 dönümlük alanda ki kamusal fayda toplum için nasıl olacaktır. Üzerinde düşünmemiz gereken asıl konu budur. Unutmayalım derim. Yoksa o alan da yapılacak olan konut (sizler villa olarak anlayın), turistik ve ticari yapılaşma ile belli bir azınlığı ancak mutlu etmiş olacağız. Soralım bakalım, Yıldızkoy’a en yakın yerleşim yeri olan ve pansiyonculuk yaparak turizme hizmet eden Yeni bademli köyü halkı ne düşünüyorlar diye sorulmuş mudur acaba? 
           

Adamızın alt yapı sorunu çözülmemişken, çöp sorunu ile boğuşurken, arıtma sorunu ortada dururken, ilkel bir şekilde kanalizasyon sorunu denize borularla uzatılarak çözülmüş zannedilirken, hem de Yıldızkoy da 288 dönümlük bir alanın imara açılmasını savunmak herhalde adamızın çılgın projesidir. Kimler bu çılgın projeye destek veriyor lütfen dikkat edelim. Yıldızkoy’un doğal yapısını kimler korumak istiyor, kimler imara açılmasıyla rant peşinde dört nala koşuyor.
           

Gökçeada Belediyesinin son meclis toplantısından sonra görüyoruz ki saflar turnusol kağıdı gibi netleşmektedir. Yıldızkoy olayı adamız için bir mihenk taşıdır. Yıldızkoy, bizlere gelecek nesillerimiz ve insanlık için bırakacağımız bir doğal emanettir. Bu doğal emaneti kimler koruyacak, kimler bozmak isteyecektir hep birlikte göreceğiz.
           

İşte ”ADA DAYANIŞMASI” tavrını açık ve net bir şekilde ortaya koymaya başladı bile. Okumuşsunuzdur, Gökçeada’nın Sesi gazetesinde. Yıldızkoy olayı sadece adamızın sorunu değildir. Kaz dağlarından, Saroz’dan, Validebağ’dan, Karadeniz de açılmak istenen taş ocağına karşı verilen mücadele ve direnişlerinden hiç de farklı değildir.
           

Esen kalın…Memleket güzel…Bu memleket bizim.

Total Page Visits: 339 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: