YILDIZKOY’UN, YILDIZI SÖNÜYOR !

Yıldızkoy’un, yıldızı sönüyor! Gökçeadalım uyan artık. “Gökçeada Su Altı Milli Parkı”nın da bulunduğu Yıldızkoy, karadan denize girilebilecek tek koyumuzdur. İşte bu gözümüz gibi korumamız gereken koy maalesef imara açılmak istenmektedir.
            Adamızda esen kuzey rüzgarlarından dolayı burası genellikle esintili olmakla birlikte, adamızda rüzgarın güneyden estiği  günlerde ise Yıldızkoy’da deniz süt liman olmaktadır. O zaman denize girmek ayrı bir keyiftir. Hepimizin bildiği gibi, Yıldızkoy’da deniz florası ve faunası koruma altındadır. Balık çeşitliliği açısından Yıldızkoy çok önemlidir. Şnorkelle yüzerken Yıldızkoy’un su altını seyretmek ayrı bir ayrıcalıktır, denemek yaşamak gerekir. Yıldızkoy’da bulunan ilginç kaya oluşumlarını da görmek gerekir.
            Kaleköy ve Yıldızkoy gibi yerleşime yakın yerlerde yaz aylarında kesif koku ve kirlilik görülmesinin nedeni Gökçeada da arıtma tesisinin olmamasıdır. Yıldızkoy da yapılaşmaya açılacak alanları düşünürsek (288 dönümlük bir arazi) yapılacak konut ve ticari alanların katı ve sıvı atıkları deniz ve çevre kirliliğine sebep olması kaçınılmazdır.
            4 Ekim 2021 Pazartesi günü yapılan belediye meclis toplantısında, oylanarak geçen plan İYİ Partinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edilmiştir. CHP’liler ret oyu kullandı. Ak Partili tek üye ise çekimser kaldı. Diğer 2 Ak Parti meclis üyesi mazeretleri nedeniyle oylamaya katılmadılar.
            Yıldızkoy da 288 dönümlük arazinin 1/1000 ölçekli koruma imar planına onay gelmesi halinde Yıldızkoy da yapılacak konut, turizm ve ticaret işletmeleri ile yapılaşmaya açılmasını, hayal bile etmek istemiyorum. Her ne kadar belediye emsalleri azaltarak iyileştirme yaptı ise de Yıldızkoy’un imara açılması yeşil adamızın önemli koylarından birinin geri dönülemez bir şekilde tüm özelliğinin kaybolmasına vesile olacaktır. Unutmayalım…
            Yıldız koyunun 2.Derece arkeolojik sit alanı olması ve ülkedeki tek su altı milli parkının o konumda bulunması, önümüzde ki onarılmaz felaketin belirtileri olarak kayda düşelim. Gökçeada bize gelecek nesiller için emanettir. Emanetimizi ranta kurban etmeyelim. Onay mercii olan Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’dur. İmar Planına herkesin itiraz etme hakkı vardır. Haydi! Gökçeadalılar görev başına, adamızı korumak hepimizin görevi. Sen yoksan bir eksik kalırız, dayanışmanın tam zamanı.
            Esen kalın, memleket güzel… Bu memleket bizim.

Total Page Visits: 335 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: