Güncel

YILDIZLARIMIZI SOLDURMAYIN, YILDIZKOY’A DOKUNMAYIN

2012 yılında başlayan “Yıldızkoy”u imara açma çalışmalarının 9 yıl sonra geldiği nokta, doğaya sahip çıkan herkesi “Yıldızkoy’a Dokunmayın” sloganı altında bir araya getirdi. Yıldızkoy’da bir araya gelen aktivistler bir basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirdiler.

2012 yılında Gökçeada Belediye Meclisinde alınan kararla gündeme gelen ve Yıldızkoy’u da içine alan 288 dönümlük alanın imara açılması konusu, 2015 yılında Çevre Şehircilik tarafından ilan edilen “Konut Gelişim Alanı” kararı süreci hızlandırdı.

Geçen süreçte bir çok tartışmaya neden olan 288 dönümlük alanda yer sahiplerinin beklentileri ve arazi fiyatlarında yaşanan artışlar farklı projelerin konuşulmaya başlanmasına neden oldu. İmar planlarının hızlandırılması için yer sahipleri bir dernek altında bir araya geldi. (kendi aralarında toplanan para ile planlar yaptırıldı)

Tüm bunlar devam ederken Ekim Ayı Belediye Meclis Toplantısı gündemine gelen bir madde tartışmayı büyüttü. Gündeme gelen madde söz konusu alanda imar oranının düşürülmesini (%40 dan, %20 ye) içeriyordu.

Toplantıya Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in katılmamış olması ve CHP ve AK Parti gruplarının hayır oyu vermeleri üzerine çok farklı yorumlar yapılarak tartışmalar devam etti.

Gündem maddesinin evet oyu almasından rahatsız olanlar oldukça farklıydı. CHP ve AK Parti “İYİ Parti Yıldızkoy’u imara açtı söylemini kullanırken, ter sahipleri imar oranının düşürülmesi nedeniyle kararı beğenmiyordu. Ünal ÇETİN ise kendisini suçlayanlara “Karar önceki yönetimler tarafından alınmış, biz belediye olarak sürece dahil olarak 1/1000 lik planları yapmak durumundayız. İmar oranlarını düşürerek betonlaşmayı en aza indirmek düşüncesiyle hareket ettik” diyerek kendi açısından konuya açıklık getiriyordu.

Tüm tartışmalardan bağımsız olarak doğanın katledilmesini istemeyen aktivistler bugün Yıldızkoy’da bir araya gelerek son onayı verecek olan Çevre Şehircilik bakanlığına taleplerini ileten bir basın açıklaması yaptılar.

Sosyal medyada başlattıkları imza kampanyasını ıslak imza ile alanda devam ettirerek kampanyaları için imza talebinde bulundular.

Sert havaya rağmen (genç, yaşlı, küçük, büyük) alana gelenler hazırlanan pankartın sıcaklığını içlerinde hissederek okunan basın açıklamasına alkışlarıyla destek verdiler.

Serdar Nazım YÜCE tarafından seslendirilen basın açıklaması sonrası başlayan Ezgi CEYLAN konserin ve imece olarak getirilen yiyecekler ile gerçekleşen pikniğin sıcaklığı ortamı ısıttı. Etkinliğin coşkusunu görmek isteyen güneşte bulutların arasından kendisini gösterince ortam daha bir güzelleşti.

Basın açıklamasını ve etkinlikten farklı görüntüleri sizler için görüntüledik. İYİ İZLEMELER..

Herkesin birbirini suçladığı bu konuda hepimizin biraz payı olduğunu unutmadan ve kişisel hesaplarımızı bir kenara bırakarak konuyu ele almak sanırım kendimizden çok çocuklarımıza bırakacağımız güzel ve yaşanabilir bir dünya için olmazsa olmazımız.

HEPİMİZ KENDİMİZE SORALIM. 2012 DE BAŞALAYAN BU SÜREÇTE BUGÜNE KADAR NE YAPTIK. NE ZAMAN KONUŞTUK, NE ZAMAN SUSTUK. BUGÜN ÇÖZÜM İÇİN NE ÖNERİYORUZ. BU SORULARIN YANITLARINI BAŞKASINA DEĞİL KENDİMİZE DÜRÜSTÇE VEREBİLİYORSAK DOĞRU YOLDAYIZ DEMEKTİR.

SADECE YILDIZKOY DEĞİL, DOĞAYI TALAN EDEN TÜM PROJELERİN SON BULDUĞU BİR ÜLKE ÖZLEMİYLE..

314690cookie-checkYILDIZLARIMIZI SOLDURMAYIN, YILDIZKOY’A DOKUNMAYIN
Total Page Visits: 634 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir