GüncelYazarlar

Yiyin efendiler, yiyin; bu han-ı zi-safa sizin;
Doyunca, tıksırınca, patlayıncaya kadar yiyin!!!

Nedir bu insanların aç gözlülüğü? Bu bitmek bilmeyen para hırsları. Yaşadıkları çevrenin geleceğine kast edecek kadar gözü karalık ne? Sadece kendilerine olsa zararı ne âlâ. Ama senin cebin için börtü böceğe, kuşa balığa, denize lagüne, senin bu döngüye zarar verme hakkın nereden doğuyor sayın vatandaş?

Şöyle bir empati yapalım sayın vatandaş. Evinizin yanı başında, flamingolar bir andezit ocağı açma projesi ile çıksın karşınıza. Her ay dinamit patlatacakları yazsın orada, her gün 19 metreküp su kullanılacağı yazsın. Ayrıca bu suyu nereden temin edileceği bilgisi bulunmasın. Belki de sizin evinizi besleyen sulardan gidecektir değil mi? Tabi bir de atık su konusu var bu andezit ocağının. Nereye gideceği meçhul. İster misiniz bu hain flamingolar o atık suyu sizin evinize doğru akıtsın, su akar yolunu bulur desin. O da yetmezmiş gibi mermer kesip tozunu yele versin. Her sabah o tozla işe gidip gelmek zorunda kalsanız. Ne fena olur değil mi? Belki de evi bırakıp taşınmak zorunda kalırsınız değil mi o bıkkınlıkla.

İşte tam olarak bu olmasın diye o maden yapılmamalı diyoruz sayın vatandaş. Sırf sizin gözünüzdeki para hırsından dolayı o flamingolar buraları terk edip gitmesinler diye, Gökçeada lagününün su kaynakları kurumasın diye, lagüne atık sular akmasın diye ve birilerinin para hırsı doğayı daha fazla yıpratmasın diye.

Size çok şaşırtıcı bir örnek vereceğim. Hepimiz çok iyi biliriz ki kapitalizmin ana merkezi ABD’dir değil mi? ABD bile son 10 yılda 300’ün üstünde baraj yıktı. O barajlar sermayeye hizmet ediyor olduğu halde, o yıkımların sebebi şöyle açıklandı. ‘’Barajların ülke ekonomisine katkısı ile ekosisteme uzun vadede verdiği zarar karşılaştırıldığında ekosistemi korumanın daha doğru bir karar olduğu kanısına varılmış olması idi’’ Yıkımların ardından nehirler restore edilmeye başlanıyordu.

Düşünün ki Dünya’nın en kapitalist ülkesi dahi ekosisteme verilen zararların, gündelik kârların önünde olduğunu söylüyorsa, artık sizde aklınızı başınıza alın ve aç gözünüzün kurbanı olmayın. Biz sizi organik şaraplar üreten güzel bir amca olarak tanımaya devam etmek isteriz sayın vatandaş. Ama doğa ile savaşmaya devam edeceğim derseniz, o kuşların, börtü böceğin, derenin lagünün denizin sesi biz olacağız. Bunu unutmayın.

Total Page Visits: 706 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: