GüncelYazarlar

”YOK KANUN, YAP KANUN”

Gerçi önümüzde iki yıldan daha fazla bir zaman var. Genel Seçim ile birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimi en geç 25 Haziran 2023’te yapılacak. Ama tartışmalar şimdiden başladı. Anayasa’ya göre bir kişi en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Yürürlükteki Anayasanın 101. maddesi ikinci fıkrası şöyle yazıyor: ”Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2014 ve 2018’de iki defa seçildiği için üçüncü defa seçilmesi mümkün değil. Sadece TBMM’nin herhangi bir şekilde seçimin yenilenmesine karar vermesi halinde mümkün. Böyle bir ihtimal de şu an görünmüyor. İkinci yol da anayasa değişikliğidir. Ama 400 milletvekilinin oyu lazım o da AKP’de yok. Halk oylamasına götürmek için 360 milletvekilinin oyuna ihtiyaç var. AKP+MHP oyları buna da yetmiyor. Yani TBMM’sinde 5’te 3 çoğunluğun seçimlerin yenilenmesine karar vermesi gerekiyor. O zaman nasıl yapacaksınız Anayasa değişikliğini. Muhalefeti ikna etmek lazım. İkna etseniz bile Anayasanın 67’nci maddesi yapılan değişikliklerin bir yıl sonra yapılacak seçimlerde uygulanamayacağını hüküm altına almış. Bir de bu var, ayıkla pirincin taşını durumu.           

Hukukla oynamak isterseniz, hukukun üstünlüğü pek de önemli değil derseniz sorun yok. Tarihten ders almanız lazım o zaman. Enver Paşa ne demişti vakti zamanında ”YOK KANUN; YAP KANUN” tezini hayata geçirmenin tam zamanıdır. Süleyman Demirel’de dememiş miydi ”Memlekette çareler tükenmez” diye o halde sorun yok.           

Anayasa bir tek istisna getirmiş o da TBMM’sinin seçimlerin yenilenmesine karar vermesi durumunda Recep Tayyip Erdoğan aday olabilir Cumhurbaşkanlığının önümüzde ki yapılacak seçiminde. Bu ihtimalin de zor olduğu konusunda herkes hemfikir. İşin özeti zamanı geldiğinde Erdoğan ben adayım dediğinde, YKS Erdoğan’nın adaylığına ret kararı verebilir mi?. Bence veremez kolay kolay ama belli de olmaz. Olmaz olmaz demeyin burası Türkiye sevgili okuyucular.           

Esen kalın…

Total Page Visits: 447 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: