ZAMLAR GELİYOR, EŞİTSİZLİK BÜYÜYOR

Sonbahara merhaba dediğimiz bugünlerde yapılan enerji zamları, kış aylarında vatandaşları ekonomik olarak zor günlerin beklediğinin sinyali gibi.
           

1 Eylül’den geçerli olmak üzere %50’ye varan elektrik fiyatlarına yapılan zammı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) açıkladı. Buna göre konutlarda elektriğe %20, kamu ve hizmet sektöründe kullanılan elektriğe %30, sanayide kullanılan elektriğe ise %50 zam yapıldı. 100 (kWh)kilovatsaat elektrik tüketen bir konutun aylık ödemesi 176 lirayı geçiyor.
           

Yine 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere BOTAŞ’da yeni zam oranlarını açıkladı. Buna göre konutlarda kullanılan doğal gaza %20,8, küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerde %47,6, elektrik üretiminde kullanılan gaza %49,5, ve sanayi üretimine %50,8 zam yapıldı.
           

Kış gelmeden elektrik ve doğal gaza yapılan bu zam oranları biliyoruz ki son değil, kış aylarında elektrik ve doğal gaza tekrar zam yapılacağının da habercisidir.
           

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak yapılan hesaplamalar bize gösteriyor ki emekli kesimin 2021’in ikinci çeyreğinde, yani bir yıl önce %32,6 olan payının 2022’in ikinci çeyreğinde bu pay %25,4’e düşmüştür. Aynı zaman dilimlerinde sermayenin %49,2 olan payı ise %54’e yükseldiği görülmektedir. Böyle bir tablo karşısında gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığını görmekteyiz.
           

Siyasi iktidar ekonomi politikalarında değişiklik yapmazsa sorulacak sorumuz şudur; Gaz bulabilecek miyiz? Bulursak da parasını ödeyebilecek miyiz? Bekleyip, hep beraber bu ülke yaşayanları olarak somut bir şekilde kaçınılmaz olarak göreceğiz.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 302 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: