ZEYTİN… AĞAÇLARIN BİLGESİ DARAĞACINDA

Hatırlayalım, 2014 yılında Muğla’nın Soma ilçesi Yırca köyünde 6000 zeytin ağacı, bölgede yapılmak istenen termik santral inşaatı için kesilmişti. Danıştay’a yapılan başvuru sonucunda inşaat durdurulmuştu. Şimdi yine Muğla’da Akbelen ormanı ve zeytinlik alanları kömür madeni için feda edilmek istenmektedir. Orada da yine karşımıza siyasi iktidarın tercihli müteahhitlik şirketleri Limak ve İçtaş firmaları çıkmaktadır. Kaybedeceğimiz Akbelen ormanları ve zeytinlik alanlarımız çok uzun evrimsel süreçler sonucu var oldular. Oraları yok etmek çok kolay, ama var etmek için çok uzun yıllara ihtiyacımız olacaktır. Unutmayalım, aklımıza mıh gibi çakalım
           

Türkiye için çok önemli olan zeytin alanlarını koruyan yasa TBMM’de daha önce 7 kez reddedildiği halde yayımlanan bir yönetmelik ile ortadan kaldırıldı ve madenciliğe kurban verilmek istenmektedir. Üstelik Paris İklim Sözleşmesine imza atmış bir ülke olarak böyle bir yönetmelik yayınlamaktan hiç de çekinmiyoruz. Ülkemizde en azından yüz bin yıldan fazladır varlığını sürdüren Akbelen ormanını ve zeytinlik alanlarını termik santrallere kömür sağlaması için yok edilmesine sebep oluyoruz. İşin vahametinin farkında mıyız bilemiyorum.
           

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile zeytinliklerin 3 Km yakınında zeytin işleme tesisi dışında toz çıkaran hiçbir tesise izin vermediği için birçok maden ve enerji projesinin iptalini sağlayan Zeytin Yasası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hazırladığı değişiklikle ”Kamu Yararı” dikkate alınarak zeytinlikler ortadan yok edilebilecek ve madencilik faaliyetleri gerçekleştirebilecek. Meydana gelecek çevre felaketi göz ardı edilmiştir. Ekosistem tahribatı bir çok canlı türünün yaşam alanını yok edecektir.
           

Zeytin ağaçları çeşitli nedenlerle kesilmeye devam ediyor. Otoyollar ve altyapı çalışmaları, imara açılan alanlar zeytinliklerin yok olma sebepleridir. Türkiye dünyada zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünyada ilk beş arasında yer almaktadır. Zeytinliklerimizi her geçen gün yok ettikçe bu dünya sıralamasında gerilere düşeceğimiz kaçınılmazdır.
           

Ülkemizde dikili her bir ağaca sahip çıkmamız ekosistem ve çevreye duyarlı insanlığın temel görevidir. Ülkemizin biyolojik zenginliklerini korumak için 50 yıllık ömrü olan madenlere karşı zeytinlik alanlara ve Akbelen ormanlarına karşı daha duyarlı olmak vatandaşlık görevlerinden en önemlisi olduğunu hiçbir zaman unutmayalım ve bunlara fırsat vermeyelim. 
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 144 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: